Sağlık

Dünya tıp literatüründe bir ilk! Korona, akciğer kanserini taklit etti

Şehir dışında çalışan N.T.’nin göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografide sağ akciğerinde 4 cm çapında tümör tespit edildi. Şüpheli kanserle ilgili daha fazla araştırma yapıldıktan sonra NT’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyata karar verildi.

Bundan sonra NT, ameliyat için memleketine döndü. KahramanmaraşSutku, İmam Humeyni Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’na geldi, Öğretim Üyesi. Tomografi ve test sonuçlarına göre Fatos Kozanlı, NT’ye akciğer kanseri teşhisi koydu ve ameliyat yapılması gerektiğini söyledi.

Birinci Dünya Tıp Edebiyatında!  Korona akciğer kanserini taklit ediyor

Ameliyat öncesi NT’nin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine operasyon ertelendi. oronavirüs Tedavi gördüğü son NT testi negatif çıktı. Fatos Kozanlı, tedavisinin ardından tomografi çekilen NT akciğer tümörünün kaybolduğunu gördü. Kozanlı, NT’nin kendilerine yaklaştığında herhangi bir koronavirüs belirtisi olmadığını, ancak ameliyat öncesi PCR testi yaptıklarını söyledi.

Birinci Dünya Tıp Edebiyatında!  Korona akciğer kanserini taklit ediyor

Kozanlo, koronavirüs tedavisi sonrası çıkan sonuçlara şaşırdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hastamız çalıştığı başka bir şehirde göğsüne darbe alıyor ve ağrısı geçmeyince üniversite hastanesine gidiyor. Burada akciğer röntgeni çekiliyor. Sağ akciğerde kitle var. hastaya akciğer tomografisi yapılır ve hastanın çapı 4 cm’dir.Akciğer kanserine benzer bir kitle röntgen bulguları tespit edilmiştir.Hastaya daha sonra akciğer kanseri teşhisi konmuş ve hastaya ameliyat planlanmıştır.Çünkü hasta Kahramanmara’da memleketine gelmeyi tercih ediyor.Bize gelip göğüs ağrısı şikayeti ile geldi.Ateş.Hastayı değerlendirdik ve ameliyata karar verdik.Akciğer kanseri röntgen bulguları olduğu için.Kurallarımıza göre. Sağlık Bakanlığı, tüm hastalara ameliyat öncesi PCR testi yaptırıyor. Ayrıca hastadan ameliyat gecesi PCR testi yaptık ve test yapıldı. Ve 14 gün ameliyat olduk ve hastamız koronavirüs tedavisi görüyordu. Hasta 14. gün tekrar bizimle iletişime geçti ve PCR testi negatif çıktı. Yeni bir tomografi çektik ve tümörün tamamen kaybolduğunu gördük. Artık sonuçlarla ilgili bilgiler en baştan gittiğine göre, eğer akciğer kanseri olsaydı, gitmesi imkansızdı. Başka bir patolojiden kaynaklanan bir durum olsaydı, verdiğimiz tedavi ile kaybolmasını beklemezdik. Antiviral tedavi gördük ve hastanın radyografik bulguları neredeyse tamamen normale döndü. Bunun dünya literatüründe yapılmamış bir röntgen keşfi olduğunu söyleyerek hastaya bunu anlattık. Gördüğümüz bu görüntü artık hastanın akciğer grafisinde değil, akciğer kanseri değil.

Birinci Dünya Tıp Edebiyatında!  Korona akciğer kanserini taklit ediyor

Kozanlı, hastayı takibe devam ettiklerini ifade ederek, 2 yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi. Kozanlı, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de benzer bir vaka olup olmadığını araştırdığını belirterek, “Ve hastalar kendi hastanemizde yatırılıyor. Dünya literatürünü araştırıyordum, diğer arkadaşlara danışıyordum, benzer bir bulguya rastlamadım. “dedi.

Birinci Dünya Tıp Edebiyatında!  Korona akciğer kanserini taklit ediyor

Demirören Haber Ajansı / .mer Koç – Son Dakika Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu