Teknoloji

‘Ebeveyn kaygısı çocuğun eğitim hayatını etkileyebilir’

Çağtan24 farklı şubede vatandaşlara aile seminerleri verildi. Seminerde konuşan Dr. Bahar Kara Deniz“Bir pandemi sırasında aile kaygısı çocuğun eğitimini olumsuz etkileyebilir” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Karadeniz, “Okulların açılmasıyla çocuklar sosyalleşme sürecine girdi. Ancak ailelerin kaygı düzeyi önemli ölçüde artmıştır. Bu endişenin nedeni belirsizliktir. ᲞAndemi Bunun ne zaman sona ereceği, çocuğuma virüs bulaşıp bulaşmayacağı ve nasıl önlem alınması gerektiği gibi pek çok bilinmeyen soru var. Cevaplarda tam olarak bilinmiyor. Ebeveyn endişeleri çocukları etkileyebilir. Çocuklar, rutin kontrolleri yapılırsa, kronik bir hastalığı veya nörolojik sorunu yoksa, okuldan ayrılma yaşı uygunsa ve yaşıtlarıyla aynı ortamdaysa okula hazırdır. Pandemi döneminde sağlık kontrolleri düzenli yapılmadıysa mutlaka sağlık kontrolüne gidilmelidir. Her okulda göz ve işitme testleri, kan testleri, D vitamini ve normal fizik muayene yapılmalıdır. Pandemi sırasında obezite ve ekran bağımlılığı önemli ölçüde arttı. “Omurilik yaralanmaları, hareketsizlik nedeniyle önemli ölçüde arttı” dedi.

“Okul aynı zamanda çocukların sosyalleştiği yerdir”

Okulun sadece eğitim ve öğretimin görüldüğü bir yer olmadığını söyleyen Dr. Specialist. Pınar Karadeniz, “Okul aynı zamanda çocukların etkileşim içinde olduğu bir yerdir. Aileler çocuklara pandemi tedbirlerini anlatsın. Her yaştan çocuk söylenenleri kolayca anlayacaktır. Çocuklar maskeleri yetişkinlerden daha iyi kullanır. Ebeveynler olarak, kaygıyı mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Çocuklar, yaşlarına bakılmaksızın onlara ne verirsek onu alırlar. Ailelerin içinde bulunduğumuz durumu çocuklarına anlattıktan sonra rutin yaşantılarına devam etmeleri gerekiyor.

Aşırı kaygı yaşayan çocuklar için ailelerin derslere odaklanamadıklarını anlatan Karadeniz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu durum eğitim durumunu engelleyebilir. Çocuklar arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorlanabilirler. Ailelerin bu süreci kontrol etmesi gerekiyor. Bunu ceza yoluyla değil, iletişim yoluyla söylemeliler. Öğretmenleri okuldaki çocukların ebeveynleri olarak görebiliriz. Çocuklar için öğretmen davranışı çok önemlidir. Öğretmenlerin çocuklarla doğru tekniklerle iletişim kurması gerekir. ‘

    Ebeveyn kaygısı çocuğun eğitim hayatını etkileyebilir

    Ebeveyn kaygısı çocuğun eğitim hayatını etkileyebilir

    Ebeveyn kaygısı çocuğun eğitim hayatını etkileyebilir

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu