Ekonomi

Edirne’de ayçiçek hasadı başladı

Edirne Ayçiçeği Hasadı Türk yağı ve kuruyemiş üretiminde önemli rol oynayan Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı.

Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı

Edirne – TürkiyePetrol ve ceviz Ayçiçeği üretiminde önemli bir yere sahip olan Edirne’de ayçiçeği hasadı başladı.

Edirne Süloğlu İstanbul ilçesine bağlı Domurkala köyünde bu yıl ekilen ayçiçeği tarlalarında hasat heyecanı başladı. Nisan ayının ilk haftasında ekilen ayçiçeği tohumları Temmuz ayında sarararak fotoğraf severler için doğal bir stüdyo haline gelir. Ağustos ayının sonlarında, biçerdöverler ayçiçeğini olgunlaştırmak ve karartmak için tarlalara girdi. Bu sezon mahsulün arzu edilen düzeyde ve düzensiz yağdığını bildiren çiftçiler, yağmurun Haziran ayına kadar çok iyi olduğunu ve bu süreden sonra devam ederse çift hasat alacaklarını söylediler.

Edirne’nin Saloğlu ilçesinde ayçiçeği tarlasına gelen Ertan Çekiç, “Ayçiçeği hasadına başladık. Kumlu alanlarda verimimiz biraz düşük, kara topraklarda verimimiz yüksek. Şimdi alabiliriz ama şimdi alabiliriz. Kader diyelim ve biz köylü çiftçiler olarak Türkiye’ye üretmeye ve para ithal etmeye devam ediyoruz” dedi.

“Bu yıl ayçiçeği hasadı başladı. Şu ana kadar ayçiçeğinin yüzde 20’si hasat edildi. Ayçiçeği hasadı kumlu alanlarda biraz daha düşük ama kara topraklı alanlarda biraz yağmur yağsa hasat daha iyi olur ama teşekkürler. buna” dedi.

Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı
Edirne'de ayçiçeği hasadı başladı

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Mehmed Basmacı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu