Gündem

Eklem içine kullanılan hyalüronik asit Türkiye’de üretildi

Bilim insanı ve iş adamı Rashid Dinç, INVAMED-RD GLOBAL laboratuvarlarında ortopedik kullanıma uygun eklem içi hyaluronik asidi tanıttı.

Şirkete göre, tıbbi adı “Osteoartrit” olan osteoartrit, toplumda en yaygın eklem hastalıklarından biri olarak biliniyor. Eklemlerin bozulmasına neden olan bu hastalık, özellikle 50 yaş üstü kişilerde yaralanmalara neden olmakta ve eklem ağrılarına neden olarak hastaların yaşam kalitesini bozmaktadır.

Yaşla birlikte vücutta sıvı kaybı kaçınılmaz olarak meydana gelir. Uzmanlara göre bunun en önemli nedeni fonların çok az veya çok az kullanılması, aşırı spor aktiviteleri veya spordan ve hareketten tamamen uzak yaşamanın çok az çalışmaya ve fonların zayıflamasına yol açabilmesidir. Bu gibi durumlarda alternatif yöntemlerle vücudu destekleyen programlara ihtiyaç duyulur.

Bilim insanı ve iş adamı Rashid Dinç, INVAMED-RD GLOBAL laboratuvarlarında ortopedik kullanıma uygun eklem içi hyaluronik asidi tanıttı.

Tıbbın çeşitli alanlarında TürkiyeTürkiye’de daha önce yapılmamış çalışmaları ve üretim faaliyetleriyle tanınan Rashit Dinç, hyaluronik asit üretimine ve faydalarına değindi:

“Vücudu çalışan bir makine olarak düşünürsek, makinenin parçalarının yıpranmaması, birbirine zarar vermemesi veya aşınmaması için onu yağlarken vücudumuzun en büyük iki kemiği olan diz kemikleri birbirine değmediğinde her biri. Diğer ve eklemde hasara neden olan bu sıvıyı yeterince ekleme sağlayamadığında, eklemin dışarıdan sokulması gerekir. Doğası gereği herkeste bulunur ancak bazı kişilerde bu sıvı çeşitli nedenlerle tükenir veya yeterince sağlanamayabilir.

Eklem sıvısı enjeksiyonunun amacı, diz ekleminde yoğun bir sıvı ortamı sağlayan bir apre giymektir. Enjekte edilebilir sıvı sodyum hiyalüronat olup, viskoelastik özelliğinden dolayı sinovyal sıvının ana bileşenlerinden biridir ve eklemlerin yağlanmasını sağlar. Bu programın ana görevi ağrıyı gidermek ve eklem hareketliliğini sağlamaktır. Eklem sıvısı ilavesi ile eklem beslenir ve yıpranmış kıkırdak parçaları birleştirilir ve dizin iyileşmesi sağlanır. Tedavinin etkisi ortalama 5-6 ay sürer. Etkisi geçince tekrar sıvı enjekte etmek gerekir.

Hyaluronik asit enjeksiyonlarının eklem kıkırdağı üzerinde koruyucu etkisi olduğu için aşınma ve yıpranmayı engellediğini kaydeden Dinch, bu işlemin hastanın ağrısını azalttığını ve böylece hastanın yaşam kalitesini artırdığını kaydetti.

Dinch, düzenli aralıklarla kullanılmasının eklem ağrıları ve sertliklerinde önemli bir avantaj sağlayabileceğini belirterek, “Hyaluronik asit enjeksiyon tedavisi kesinlikle protez cerrahisi olasılığını ortadan kaldıran güçlü bir yöntem değil ancak sürece etkisi var. ameliyata yol açar. Asıl amaçtır. “Kullanılan ifadeler.

Bu nedenlerle tıp dünyasında özellikle ortopedi alanında çok önemli bir yere sahip olan eklem içi hyaluronik asidin Türkiye’de INVAMED-RD GLOBAL laboratuvarlarında üretime başlamasından gurur duyduklarını dile getiren Dinç, şunları kaydetti:

Rashit Dinç, “Hedefimiz her zaman Türkiye’de yapılmayanı yapmak ve Türkiye’nin tıbbi cihaz ve ürünler alanında küresel pazarlarda üretim alanında çok önemli bir rol oynadığını göstermektir.” Kullanılan ifadeler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu