Gündem

Elektrik kesintileri, Çin’in kuzeydoğusunda hayatı olumsuz etkiledi

Çin’de yaşanan elektrik kesintileri ülkenin kuzey doğusunda yaşamı olumsuz etkilerken, bölgedeki birçok fabrikada üretim durduruldu.

BBC yapmaz HaberlerRapora göre, kuzeydoğudaki Liaoning, Kilin ve Heilongjiang eyaletlerinde elektrik kesintileri meydana geldi.

100 milyona yakın insanın hayatını olumsuz etkilemenin yanı sıra Apple ve Tesla başta olmak üzere birçok tesiste elektrik kesintileri durduruldu.

Çin’in 3 eyaletine çarpan ışıktan etkilenen vatandaşlar, sosyal medyada yayınlanan ısıtma, asansör, trafik ve diğer çalışmaların aksamasından şikayet etti.

Elektriğin kesildiği bazı fabrikalarda havalandırmanın kesilmesi nedeniyle karbondioksit zehirlenmesi meydana geldi.

Çok sayıda kişi hastanede yatarken, Şanghay’da trafik ışıkları ve ışıklar sürücüler için zor bir dönem yaşanmasına neden oldu.

Enerji Şirketler ve uzmanlar, Çin’de bir süredir devam eden elektrik kesintisinin 2022 yılının ortalarından itibaren devreye girebileceği ve üretimde ciddi gecikmelere neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Çin, elektriğinin çoğunu kömürden alıyor. Ülke basını, elektrik kesintisinin artan kömür fiyatları ve azalan kömür rezervlerinden kaynaklandığını iddia etti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, rekor düzeyde karbondioksiti 9 yıl azaltma sözü verdi.

Dünyanın en büyük sera gazı dağıtıcısı olan Çin, enerji ihtiyacı için büyük ölçüde kömüre bağımlı.

Dünyadaki kömürün yarısı Çin’de yakılsa da, ülkede hala 40 ila 50 yıl ömrü olan çok sayıda kömürle çalışan elektrik santrali bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu