Sağlık

Endişelendiren harita! İstanbul’da sivrisinek haritası çıkarıldı, 193 bin aktif üreme alanı var

İstanbul sivrisinek yetiştiriciliği haritası derlendi. Buna göre İstanbul’da 193 bin aktif üreme noktası var. Çoğu üreme durgun suda, saksıların altında gerçekleşir, araba lastikleri açılır ve kuşlar mezarlara gömülür.

Dünyada ve Türkiye’de tehlikeli boyutlara ulaşmış ve İstanbulHacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Tserapapa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen kongrede, Türkiye’de sayısı giderek artan Asya kaplan sivrisineklerine karşı alınacak önlemler tartışılıyor. Yerli ve yabancı birçok bilim insanının katıldığı Sivrisinek İstilası Kongresi’nde İstanbul’un sivrisinek haritası açıklandı.

193 bin aktif üreme alanı var

BBB Vektör Kontrol Otomasyonu’na göre İstanbul’da 193 bin sivrisinek üreme alanı belirlendi. Sivrisineklerin en çok bulunduğu yerler Beykoz, Sarrier, Sylvie Chatalka, Buikchemche, Shili, Imrania’dır. Yine sivrisinek üremesi için en aktif yerler su durgunluğu, saksıların altına yerleştirilen suluklar, araba lastiği molozları, mezar kuşu sulukları ve süs havuzlarıdır.

Can sıkıcı harita!  193 bin aktif üreme alanının bulunduğu İstanbul'da sivrisinek haritası çıkarıldı

“Şu anda fiilen tespit ettiğimiz kaynak sayısı 193.000 civarında. Adını telaffuz etmemiz gerekirse Sarıyer, Beykoz, ranmraniye, Şile, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece diyebiliriz. Bu bölgelerdeki kaynaklar haftalık olarak kontrol ediliyor, Yılda 12 ay ve eğer bu ise “Larvalar bölgede görülebilir. Biyolojik etkinliği test edilmiş ilaçlarda pestisitler kullanılır” dedi.

Can sıkıcı harita!  193 bin aktif üreme alanının bulunduğu İstanbul'da sivrisinek haritası çıkarıldı

Tarlaların yüzde sekseni insan yapımıdır.

Erizipel, su durgunluğu dediğimiz tüm alanların üreme kaynağı olduğunu ve üreme kaynağı olarak algıladığımız alanların maalesef yüzde 80’inin insan yapımı alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Evimizin balkonunda çiçeklerin altında bulunan yosunlar uygun sıcaklıkta üç gün veya dört beş gün içinde üreme kaynağı olabiliyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında en fazla beş güne kadar sık ​​aralıklarla değiştirilmelidir. Bahçede kontrolsüz dekoratif göletler, kullanılmış lastikler, ev bahçesinde kullanılmış lastikler. “Yağmur suyu lastiklerinde kalan su birikintileri sivrisinekler için harika bir üreme alanıdır” dedi. Kullanılmış lastiklerin saklanması ve bakımı ile ilgili yasal işlem yapılması gerektiğini söyledi.

Can sıkıcı harita!  193 bin aktif üreme alanının bulunduğu İstanbul'da sivrisinek haritası çıkarıldı

Soğuk algınlığına dikkat

İstanbul’un geniş bir alanını kaplayan mezarlıklara odaklanan Eriigit, “Mezarlıklarda yosunlar var ki kuşlar su içsin. Çok kısa sürede besi hayvanı kaynağı olun.” Bu sene başladık. “Ekiplerimiz, larvaların orada üreme olup olmadığını periyodik olarak kontrol ediyor” dedi.

Can sıkıcı harita!  193 bin aktif üreme alanının bulunduğu İstanbul'da sivrisinek haritası çıkarıldı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu