Sağlık

Erken tanı ve tedaviyle HIV hastaları normal bir yaşam sürebiliyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı. Dr. Behis Kurtaran, daha önce teşhis ve tedavi edilen HIV/AIDS’li kişilerin normal yaşam sürebileceğini biliyordu.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Kliniği Mikrobiyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Behis Kurtaran, daha önce teşhis ve tedavi edilen HIV/AIDS’li kişilerin normal yaşam sürebileceğini biliyordu.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji İhtisas Derneği (EKMUD) tarafından düzenlenen “Türkiye II EKMUD HIV Akademisi” Edirne’de hizmete açıldı.

Aynı zamanda EKMUD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kurtaran bir AA muhabirine HIV (insan immün yetmezlik virüsü) enfeksiyonunun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Kurtaran, “HIV hem ülkemizde hem de dünyada önemi giderek artan bulaşıcı bir hastalıktır. HIV, 1980’lerden bu yana pandemi ve tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Farklı bir durum” dedi Kurtaran. Amerika ve Avrupa’da yeni hasta sayısı ve sayısı düşüyor, maalesef kendi ülkemiz de dahil olmak üzere bazı ülkelerde hala artıyor.

Kurtaran, HIV ile mücadelede erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunu vurguladı.

HIV’in ölümcül olmadığını ve tedavi edilebileceğini vurgulayan Kurtaran, şunları kaydetti:

Teşhis konulan kişi sayısı çok önemli. Teşhis konulduktan sonra tedavisine kavuşup normal bir hayat yaşayabiliyorlar. Bu mesajı herkese iletmek istiyoruz. Toplumun riskli cinsel ilişkiden kaçınması gerektiğinin bilincinde olması gerekiyor. Aynı zamanda, Bu hastalığı nasıl önleyeceğimizi bilmemiz gerekiyor.” Doğum kontrolü ile mümkün.”

“Covid’e dikkat ediyoruz ama diğer alanları boş bırakamayız”

EKMUD Başkanı Prof. Serfan Şenkan, Kovid-19 salgınıyla mücadelede diğer bulaşıcı hastalıkların da sürdüğünü kaydetti.

İngencan, Covid-19 dışındaki diğer hastalıklara karşı da gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kovid-19 bizim en acil konumuz ama HIV, Covid-19 pandemisi ile savaşmaya devam ediyor. Sepsisle savaşmamız gerekiyor. alanları boş bırakamayız “Covid-19’un verdiği zararın yanı sıra diğer tarafların yarattığı eksikliklerin de toplumsal değeri var ve biz de onları azaltmaya çalışıyoruz.”

Erken teşhis ve tedavi ile HIV ile yaşayan kişiler normal bir yaşam sürdürebilirler.
Erken teşhis ve tedavi ile HIV ile yaşayan kişiler normal bir yaşam sürdürebilirler.
Erken teşhis ve tedavi ile HIV ile yaşayan kişiler normal bir yaşam sürdürebilirler.
Erken teşhis ve tedavi ile HIV ile yaşayan kişiler normal bir yaşam sürdürebilirler.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gökhan Zobari

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu