Teknoloji

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Bilge, Kovid-19’da ev içi bulaş ve sosyal etkinliklere dikkati çekti

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Uğur Bilge, son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasının ana kaynağının ev içi kirlilik, çevre ve sosyal faaliyetler olduğu konusunda uyardı.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Uğur Bilge, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının son dönemde yayılmasının ana kaynağının ev içi kirlilik, çevre ve sosyal faaliyetler olduğu konusunda uyardı.

Bilge yaptığı yazılı açıklamada, Delta varyantının Covid-19’a neden olan önceki virüs türlerine göre daha fazla enfeksiyona neden olduğunu ve daha hızlı yayıldığını söyledi.

Bilge, “Delta varyantı, aşılanmamış kişilerde önceki Covid-19 varyantlarından daha ciddi hastalıklara neden olabilir.” Dedi.

“Bu seçeneği içeren aşılar, Covid-19 ile enfeksiyon riskini azaltıyor. Hastaneye yatış ve ölümlerin önlenmesinde oldukça etkililer. Bu ve diğer olası seçeneklerin yayılmasını önlemek için aşı olun, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyun. Covid-19’a yakalananlar yine de hastalığa yakalanabilirken, aşı tekrar hastalığa yakalanmalarını engeller.

Eskişehir’de vakaların çoğunluğu ev hanımları, öğrenciler, emekli ve benzeri çalışmayan kesimlerdir. Çalışmayan kesim içinde en çok Kovid-19’a yakalananlar ev kadınları. Son zamanlarda başlıca kirlilik kaynakları ev içi kirlilik, çevre ve sosyal faaliyetlerdir. Bazı durumlarda, bir ailede aşı yaptıranlar hastalığa yakalanmadıkça, aşı olmayanların da bulaşıp hastalığı yaydığını ve hatta bu kişilerde yoğun bakıma yatış ve hatta ölümlerin meydana geldiğini görüyoruz. Bu nedenle kişilerin aşı olmaları hem kendileri hem de çevresindekiler için önemlidir. Herkese çağrımız aşılar sırasında yakın akrabaları teşvik etmektir. Aşı olun, aşı olun.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Emrah Yaşari

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu