Teknoloji

Eskişehir’de en çok ev kadınları Covid oluyor

ESKİŞEHİR İl Sağlık Müdürü Prof. Dr Uğur Bilge, son dönemde kentte ev hanımları arasında koronavirüs vakalarının görüldüğünü belirterek, “Son zamanlarda ana bulaşma kaynakları ev içi kirlilik, çevre ve sosyal faaliyetler oldu” dedi.

ESKİŞEHİR İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge son zamanlarda şehirde yaşıyor. Koronavirüs Ev kadınları arasında da vakalara rastlandığını kaydederek, “Son zamanlarda ana bulaşma kaynaklarının ev içi kirlilik, çevre ve sosyal faaliyetler olduğunu” sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığına göre EskişehirTürkiye’de 100.000 kişiye düşen vaka sayısı 296,57 olmasına rağmen aşılanma oranı %83,3’ü aştı. İl Sağlık Müdürü Prof. Uğur Bilge, Covid-19 ve Delta varyantlarına karşı uyardı. Koronavirüse karşı aşı olmanın çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Bilge, aşıların koronavirüs gibi tüm varyantlara karşı etkili olduğunu belirterek, “Delta varyantı, Covid-19’a neden olan önceki virüs türlerine göre daha fazla enfeksiyona neden oluyor ve daha hızlı yayılıyor. Önceki Covid-19 varyantı. Bu varyant dahil aşılar, Covid-19 ile enfeksiyon riskini azaltmak, hastaneye yatış ve ölümün önlenmesinde oldukça etkilidir.Bunların ve diğer olası varyantların yayılmasını önlemek için aşılama ve maske koruma, mesafe ve hijyen kuralları” Dünya hala hastalığa yakalanabilir ve aşı onların tekrar hastalığa yakalanmasını önleyecektir” dedi.

aşı korunuyor

Prof. Uğur Bilge, kentteki pozitif vakaların çoğunun son zamanlarda çalışmayan kesimde rapor edildiğini söyledi. Aynı aileden aşılı kişilerde de hastalık olmadığını fark ettiklerini kaydeden Prof. Dr Bilge, “İlimizdeki vakaların çoğu ev hanımları, öğrenciler, emekliler gibi çalışmayan kişiler. Kovid-19’a en çok yakalananlar ise çalışmayan sektördeki ev hanımları. Bazı vakalarda aynı aileden aşılı kişiler hastalığa yakalanmazken, aşı olmayanların bulaşıp hastalığı yaydığını görüyoruz. Bu kişilerde yoğun tedavi ile hastaneye yatış ve ölüm meydana geliyor. Bu nedenle kişilerin hasta olması önemlidir” Kendisine ve yakınlarına aşı yaptırın. Bunu teşvik edin” dedi.

Eskişehir'de ev kadınlarının çoğu covidli

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Engin Özmen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu