Ekonomi

Evergrande, Çin’de dönüşümün sancısı olabilir

Çin’in en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Evergrande’nin finansal olarak zorlandığını fark ettikten sonra, artan risk algısı küresel piyasalardan olumsuz etkilenirken, Nordea Pazar Baş analist Tuly Koivu, Çin politikasındaki bir değişiklik nedeniyle şirketi kurtarmanın mümkün olduğunu kaydetti.

300 milyar dolar borcu olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin Çin’in finansal istikrarına zarar verebileceği endişeleri, dünya piyasalarında risk iştahını azalttı.

1996 yılında kurulan ve 280’den fazla şehirde 1.300’den fazla projesi bulunan şirket, Evergrande internet sitesine göre 2020 yılında Fortune 500 listesinde 122. sırada yer aldı.

Şirket iflas ederse riskler sınırlı kalacak

Şirketin toplam varlıkları yaklaşık 350 milyar dolar (2.3 trilyon yuan) ve yıllık satış geliri 110 milyar dolardan (700 milyar yuan) fazla olan 200.000 kişiyi istihdam ediyor.

Öte yandan şirket, inşaat sektörü dışında teknoloji ve sağlık gibi alanlara yatırım yaparken, finansal durumun kötüleşmesi durumunda bu adımların etkili olabileceği tespit edildi.

Analistler, şirketin kötüleşmesinde şirketin yönetim borçlanma alışkanlıkları, yeni yatırım alanlarındaki nakit akışı döngüsünün gecikmesi ve ana faaliyet konusu ile Çin’in borçlanma kriterlerinin sıkılaştırılması gibi hamlelerin önemli rol oynadığını söyledi. Finansal yapı.

Çin’de hanehalkı borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranının son yıllarda yüzde 60’ı aştığını kaydeden analistler, durumun son yıllarda konut fiyatlarındaki artış eğilimini durdurarak şirkette düşüşe yol açtığını söylüyor. Gelirler.

Analistler, şirketin borcunun ağırlıklı olarak yerel para birimi cinsinden olduğunu ve şirketin temerrüde düşmesi halinde etkinin ağırlıklı olarak Çin’de devam etmesinin beklendiğini ancak bu durumun küresel piyasalarda istikrarsızlığı artırabileceğini kaydetti.

“Çin’in inşaat şirketlerine karşı tutumu yıllar içinde değişti”

Nordea Market baş analisti Tuly Koivu yaptığı açıklamada, şirketin likidite sorunlarının aylar öncesinden bilindiğini ancak şu ana kadar kimsenin gereken ilgiyi göstermediğini söyledi.

İnşa etmek Sektörün yıllardır Çin ekonomisinin yapı taşlarından biri olduğunu ve bu nedenle Çin hükümetinin yıllardır inşaat şirketlerinin çöküşünü görmezden gelemeyeceğini iddia eden Koiyu, son yıllarda durumun değiştiğini söyledi.

Koivu, Çinli liderlerin ABD reel sektöründe 2008 küresel mali krizi gibi sorunlardan korktuklarını ve aşırı borçlu inşaat sektörünü düzenlemeye yönelik adımlar atacaklarını söyledi.

Koiwu, Çin’in konuyla ilgili tutumundaki değişikliğin dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, “Çin’deki inşaat firmalarının finansal koşulları yıllar içinde sıkılaştı. Ayrıca arsa satın alma, fiyat yükseltme gibi spekülatif adımlar da sınırlı kaldı.

Koivu değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Evergrande ile ilgili sorunlar bu düzenlemelerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Çinli liderler için sürpriz olduğunu düşünmüyorum. Krediyi sıkılaştırmanın bazı sorunlara yol açacağı açıktı, ancak Çin’in büyümesini ayarlaması gerekiyordu. Modelleme ve kaçınma daha büyük sorunlar “Uzun vadeli hedeflere ulaşmak için yapısal değişim gerekliydi.”

“Hükümetin Evergrande’yi çok borçlu şirketler için kötü bir örnek yapacağını düşünüyoruz.”

Koiyu, özel sektöre bir çözüm bulunamazsa Çin hükümetinin şirketi kefaletle serbest bırakmasının şaşırtıcı olacağını söyledi, Koiyu şunları söyledi: Çin’deki kredi riski üzerine hafif bir ders keşfedecek. “Değerlendirmesini yaptı.

Koivu, Çinli yetkililerin olayın özellikle aileler için olumsuz sonuçlarını azaltacağını düşündüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Domino etkisi gibi bir durumu önleyebileceğine inanmak için üç nedenimiz var. Birincisi, Evergrande’nin yükümlülükleri Çin’in GSYİH’sinin yüzde 2’sini oluşturuyor ve bu ABD tahvil krizine kıyasla neredeyse hiç riskli değil. İkincisi, riskler yerel ve “Yabancı tahviller. Sahipler arasında eşit olarak dağıtılır. Üçüncüsü, banka kredilerine uygulanan garantiler sağlam.”

Çin hükümetinin Evergrande’de maddi hasara rağmen Çinli haneler üzerinde olası olumsuz etkilerden kaçınmak istediğini kaydeden Koiwu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şimdiden ailelere güvene izin verilmeyeceğine inandığını söyledi. kötüleşmek.

Koivu ise gelecekte inşaat şirketleri için zorlu finansal koşulların olacağını hatırlatarak, “Çin şu anda kısa vadeli büyüme oranlarından ziyade uzun vadeli büyüme oranlarına odaklanmış durumda. Bazı şirketler için Çin’in iş ortamının temelleri şu anda ortada. odaklanmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu