Ekonomi

EVTEKS’in ertelenmesi tekstilcileri kızdırdı, sözleşmeyi iptal ettiler

İstanbul (İHA) – 26. Uluslararası Tekstil Üreticileri İstanbul Ev tekstilleri Fuarın tek taraflı ertelenmesini eleştiren, sözleşmeli oldukları CNR Holding’in hedefine ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, organizasyonun keyfi nedenlerle herhangi bir bilgi verilmeden ertelendiği belirtildi.

Pandemi sürecinde zor günler geçiren tekstilciler, 20-24 Eylül tarihlerinde İstanbul’un en önemli fuar merkezlerinden CNR’de gerçekleştirilecek etkinliğe hazırlandı. Organizasyonun 2022’ye ertelenmesiyle, piyasanın başlamasına günler kala sert açıklamalar içeren bir açıklama yaptılar.

Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nden (TETSİAD) yapılan açıklamada, “İstanbul Fuarcılık A.Ş.’nin de içinde bulunduğu CNR Holding, 2022 yılında TETSİAD’ın bilgisi ve Fuar Komitesi’nin yazılı onayı olmaksızın gerçekleştirilecek. karar pandemi koşullarına dayanmaktadır.” 2017 yılına ertelendi. Ancak bu karar imzalanan protokole aykırıdır ve hukuka aykırıdır.”

Erteleme kararının yasal olmadığı belirtilen açıklamada, “TETSİAD ile İstanbul Fuarcılık A.Ş. arasında imzalanan Protokol’ün 3-2. maddesi uyarınca tarihin tek taraflı olarak değiştirilmemesine karar verilmiştir. Sözleşme bedeli katılımcılardan maddeye aykırı olarak tahsil edilmekte, üstelik İstanbul Fuarcılık A.Ş.’nin böyle bir kararı dünya ticari hayatında ülkemizin yanı sıra sektörümüzün de prestijine büyük darbe vurmuştur.

“Bu tamamen kendi uygulamasına aykırı”

Fuar organizasyon şirketinin kararlarında çelişki olduğuna vurgu yapan açıklamada, “Ayrıca İstanbul’un Fuarcılık A.Ş. İstanbul Fuarcılık A.Ş.’nin 1-4 Eylül 2021 tarihlerinde Uluslararası Gıda Fuarı’nı düzenlediği gerçeği, TÜSİD Fuarı’nın 8-12 Eylül 2021, 29 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde 65. HOSTECH Uluslararası Ayakkabı Fuarı ve 17 – 20 Kasım 2021 tarihlerinde 65. Uluslararası AYMOD Ayakkabı Fuarı’na ev sahipliği yapacağı açıklandı. 65. Uluslararası AYSAF Ayakkabı Fuarı’na ev sahipliği yapacağı açıklandı. Yan Sanayi Fuarı, gerek CNR etkinlik takviminde gerekse sektörlerin kurumsal web sitelerinde, bu fuarların iptaline yönelik herhangi bir kararın alınmadığı ortaya çıktı.Piyasa koşullarının gösterimi son derece tutarsız ve hiçbir meşrulaştırma. Açıklamada, “Karar vericinin bu konuda ertelediği karar veya tavsiye” denildi.

Sergi isim değiştirilerek yapılacak

Tekstil üreticileri, yasal haklarını kullanarak, İstanbul Fuar Merkezi’ni ve fuarı 3 yıllığına kiralayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Global Fuar Acentesi (KFA Fuarcılık) ile sözleşme imzaladıklarını açıkladı. artık Homeiles Textiles “H ve Aksesuar Fuarı” olarak adlandırılacak. 17-21 Mayıs 2022’de Ulusal ve Uluslararası Alım Heyetlerinin katılımıyla TETSİAD ve KFA Fuarcılık tarafından düzenlenen İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceği açıklandı.

Açıklamanın son bölümünde katılım ücretini ödeyen katılımcılarla ilgili şu açıklamalar yapıldı: “Bir konuya daha dikkat çekmek istiyoruz. İstanbul ile sözleşme imzalayarak. haklarımızı geri almak için ticaret mahkemelerine gerekli talepler. “-İstanbul

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu