Gündem

Filistinli 6 tutuklunun yüksek güvenlikli hapishaneden firarı İsrail’de gündeme damga vurdu

İsrail’de 6 Filistinli mahkumun bir İsrail hapishanesinden tünel kazarak kaçması gündem oldu.

6 Filistinli tutuklandı İsrailBir İsrail hapishanesinden tünel kazarak kaçmak İsrail Günü’nün temasıydı.

İsrail’de bu sabah “Çelik Bodrum” olarak bilinen yüksek güvenlikli Gilboa hapishanesinden altı Filistinlinin kaçtığı konuşuluyor.

İsrailli güvenlik uzmanı Yossi Melman medya “Filmlerdeki gibi. Bu ilk değil” dedi. ifadesini kullandı.

Melman, 2014 yılında mahkûmların tünel kazdığını, ancak kaçma girişiminin başarısız olduğunu söyledi.

“İsrail’in sıkı korunan hapishanelerinden birinde dram”

İsrail gazetesi Yediot Ahranot HaberlerBunu “İsrail’in en sıkı korunan hapishanelerinden birinde drama” başlığıyla duyurdum.

“Cezaevi yetkilileri sabah erken saatlerde tutukluların yerlerinde olmadığını ve tünellerden kaçtıklarını fark etti.” Kullanılan ifadeler HaberlerGilboa Kalesi’nin 1948 bölgesindeki operasyonlardan sorumlu Filistinliler için yüksek güvenlikli bir kale olduğu da söyleniyor.

Gözaltına alınanların saat 04.00’te kaçtığı ancak soruşturmanın ilk sonuçlarına göre kaçmanın 01.30’da gerçekleştiği bildirildi. HaberlerBirçok insanın izinsiz geçtiği Gilboa yakasında İsrail ve Filistin’i çitlerle ayırdığı biliniyor” dedi. Söylendi.

Haberlerİsrail cezaevi yönetiminin Gilboa Hapishanesi’nden 400’e kadar mahkumu diğer cezaevlerine transfer etme kararı aldığı da bildirildi.

Kaçak telefonlar kullanarak cezaevi dışından kişilerle iletişime geçildi

İsrail gazetesi Haaretz, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı’ndan (Shabak) “kaçan mahkûmların cezaevi dışındaki insanlarla yasadışı telefonlarla görüştüklerini ve operasyondan kaçmak için onları bekleyen bir arabanın olduğu” bilgisini aldıklarını bildirdi.

Bölgede yaşayan Yahudi çiftçiler, sabah saatlerinde kaçakları hırsız sanarak polise ihbar etti. HaberlerBir cezaevi idaresi yetkilisinin olayı “güvenlik ve istihbarat servislerinin büyük bir eksikliği” olarak nitelendirdiği kaydedildi.

Ne oldu?

Altı Filistinli mahkum bu sabah kuzey İsrail’deki yüksek güvenlikli bir Gilboa hapishanesinden tünellerle kaçtı.

İsrail Kamu Yayın Kurumu (KAN), El Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya Ez-Zabid, Fetih hareketinin silahlı kanatları ve Yakub Nufayati, Muhammad Qassim Al-Arda, Yakub Mahmoud Qadri, Ehem Fuad Kemad, Mahmoud Al-Mehdi , Mahmud Cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik tünel kazdıklarını söyledi.

Gilboa Kalesi’nin İsrail’deki en yüksek güvenlikli kalelerden biri olduğu söyleniyor ve İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa edildi ve 2004’te açıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu