Ekonomi

Finansın Geleceği Zirvesi – Haberler Ekonomi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Ali Fuat TaksinlioğluBu yıl toplamda 16,3 milyar lari olmak üzere 38 kamu ihalesinin gerçekleştirildiği kaydedildi.Eylül Yıl sonunda ulaştığımız bu rakam, her yıl halka arzımızın en yüksek seviyesini işaret ediyor. ”

Taşkesenlioğlu, Turkuvaz Medya Grubu ekonomi Haberler A Para Channel tarafından düzenlenen Geleceğin Finansmanı Zirvesi’nde konuşan, geleneksel iş modellerinin birçok alanda hızlı bir dönüşüm geçirdiğine dikkati çekerek, finans sektörünün ve özellikle sermaye piyasasının inovasyona en hızlı adapte olabilen alanlardan biri olduğunu söyledi.

Taşkesenlioğlu, sektörün bu yeteneğinin kendilerini olayları daha yakından takip etmeye ve olaylara daha hızlı adapte olmaya zorladığını belirterek, değişiklik yapmamanın kısa vadede yeni yaklaşımların hemen benimsenmesi ve uygulanması anlamına gelmemesi gerektiğini kaydetti. Bu nedenle Taksenlioğlu, sermaye piyasalarının kalıcı olarak düzenlenmesini sağlamak için etki analizinin detaylı yapılması gerektiğini söyledi.

“Bu anlayış doğrultusunda mevzuat değişikliklerinin ardından uluslararası trendleri yakından takip ederek sektörle yakın ilişki içinde ikincil düzenlemelerin hayata geçirilmesini amaçlıyoruz. Gelişmekte olan ülke pazarlarında dönüşüm yaşanıyor.

Öncelikle halka arz anlaşmaları dikkate alınarak 2021 yılında toplam 16,3 milyar lari büyüklüğünde 38 halka arz gerçekleştirilmiştir. Eylül ayı sonunda ulaştığımız bu rakam, her yıl halka arzımızın en yüksek seviyesidir. Şirketlerimizin sermaye piyasalarındaki bilgi ve deneyimlerini büyütmeleri ve yatırımcıların ilgisini doğru zamanda birleştirmeleri şirketlerimizin öz kaynaklarını güçlendirmeleri açısından çok değerliydi. ”

“Sermaye piyasalarında faaliyet gösteren girişim sermayesi ekosistemi çok daha büyük sayılara ulaşabilecek”

Ali Fuat Taksenlioğlu, 2021’in küresel olarak halka arzların arttığı yıl olmasına rağmen, son 10 yılda risk sermayesi modelinin etkisinin önemli ölçüde arttığını söyledi.

Bu nedenle Taksenlioğlu, büyüme potansiyeli yüksek ve portföy büyüklüğü artan şirketlere yatırım yaparak büyüme süreçlerini kolaylaştıracak fon ve ortaklık sayılarını yakından takip ettiklerini söylüyor.

“Özkaynak finansmanında yeni bir anlayışın yaygınlaştığını gösteren bu değişiklik, Türkiye’de de görülüyor. Son 3 yılda girişim sermayesi yatırım fonlarının büyüklüğü 1,3 milyar TL’den 7,2 milyar TL’ye yükseldi. girişim sermayesi yatırım portföyünün büyüklüğü arttı 1’den 5,5 milyar l’ye 5,1 milyar l’ye yükseldi Portföy büyüklüğündeki artış ve yeni fonlara olan talep göz önüne alındığında, sermaye piyasalarında faaliyet gösteren girişim sermayesi ekosistemi yakın gelecekte çok daha büyük sayılara ulaşabilir. gelecek.

Sermaye piyasalarımız için bir diğer önemli konu da kurumsal bir yatırımcı tabanının geliştirilmesidir. Son 3 yılda yatırım fonlarının büyüklüğü 44 milyardan 193 milyara çıktı. Süreç, hedge fonların payının yüzde 7,7’den yüzde 32,1’e, mevcut hisse sayısının ise 40 milyardan 225 milyara yükseldiğini gösteriyor. ”

Taşkesenlioğlu, hedge fonlara olan bu ilgiyi; Ona göre bu, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, sermaye piyasalarında bireysel çabalarla değil, modern portföy yönetimi teknikleri ile büyük miktarlarda tasarrufların tahmin edilmeye çalışıldığını gösteriyor.

“Bu hafta 1 platforma daha yetki veriyoruz”

Taksenlioğlu, sermaye piyasalarının geleceğinde yer alacakları bir diğer düzenlemenin de kamu finansmanı konusu olduğunu söyledi. Dedim. Taksenlioğlu, daha birçok platformun yetkilendirme başvuru sürecinin devam ettiğini söyledi.

Taşkesenlioğlu, ekonomik reform paketi kapsamında borca ​​dayalı toplu finansmanın ikincil düzenlemesine ilişkin kamuoyunu henüz yeni aldıklarını belirterek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu konudaki düzenlemenin önümüzdeki ay yürürlüğe gireceğini belirtmek isterim. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bir finans merkezi haline gelmesi için sermaye piyasalarımızın uluslararası gelişmeleri uyumlu hale getirmesi hayati önem taşımaktadır. gündemleri yeşil finans.Standartlara göre çalışmak ek bir fayda değil zorunluluk haline gelecek.İş modellerini bu şekilde geliştiremeyen firmalar için finansman ve ihracatta özellikle en büyük ticaret ortağımız olan Avrupa’da önemli risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Ekonomik Reform Paketi C’de yeşil bono ve sukuk kılavuzları üretmek Uluslararası kabul görmüş kriterlere uygun olarak hazırlayacağımız bu kılavuz ile şirketlerimizin yeşil iş modellerini finanse etmek için kullanabilecekleri borçlanma araçları ihraç etme süreci, daha fazla Açık. Bunu yapacağız. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu