Sağlık

Gaziantep aşılamada mavi kategoriye el birliğiyle ulaştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında 18 yaş ve üzeri çocuklara en az bir doz aşılama yapılan Gaziantep’te yapılan araştırmalara göre aşı oranları artıyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında 18 yaş ve üzeri kişiler için en az bir doz aşılama oranı mavi kategoriye taşındı. GaziantepYapılan çalışmalarla aşı oranları artmaktadır.

Gezici ekiplerin aşılama oranlarını artırmak için köy köy dolaştığı bir şehirde, Merkez Ve endüstriyel tesislerde aşılama çalışmaları yapıldı.

Dün gece mavi kategoride yer alan Gaziantep, daha iyi bir aşı seviyesine ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor.

İl sağlık müdürü Umut Mutlu Tiriaki, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, şu ana kadar üçüncü doz da dahil olmak üzere yaklaşık 1,7 milyon doz aşı yaptıklarını söyledi.

Gaziantep’in en genç üçüncü nüfusa sahip il olduğunu kaydeden Tyriaki, aşıya hızlı başlayamadıklarını ve yarışa arkadan başladıklarını söyledi.

Şehri mavi kategoriye taşımak için yaptıkları çalışmalara değinen Tyriaki, “Öncelikle insanların aşıya erişimini kolaylaştırdık. Bu kapsamda, TürkiyeAVM’de ilk kez aşı standı açarak hizmetimize başladık. O zamandan beri birçok ilde bu uygulamaya devam edilmiştir. Kamu, özel hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde aşı uygulamalarımız devam etmektedir. Bundan memnun değiliz. Balıklı, Karataş gibi insanların yoğun olduğu yerlerde istasyonlar kurduk. Burada randevusuz aşılara devam ettik. Güzel sonuçlar da almayı başardık. ”

Tyriaki, Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) de çalıştıklarını açıklayarak şunları söyledi:

“OSB yöneticilerimiz bu bölgelerde 250 bin kişi olduğunu söyledi. Ardından gezici aşı grupları kurduk. Fabrika sahipleri ile görüşerek yerinde aşılamaya başladık. Oda ve bayiler Odalarıyla görüştük, aşı istasyonları kurduk. bize gösterildikleri alanlar.

Yine durmuyoruz. Köyleri gezdik. Bu zamana kadar Gaziantep’teki bütün köylerimiz gezi amaçlı geliyordu, aşıları yapıldı, şimdi ikinci etap için geri döndük. Büyük mahallelerdeki yaşlılarla temasa geçtik. Bizi arayıp örneğin “100 kişiyi ikna ettim” diyorlar ve biz de hemen oradaki mobil ekiplerimize sesleniyoruz. Biz aşılanmadan önce gören ve gelenlerin sayısı arttı. Bu sayede çok güzel bir aşı kampanyası yürüttük, mavileştik. İnşallah daha iyi rakamlara ulaşmak isteriz. Oranı daha da artırmaya devam edeceğiz. ”

Aşıya karşı çıkan vatandaşlara seslenen Tyriaki, kendisinin de daha önce koronavirüse yakalandığını hatırlatarak, “Durdurabilirsiniz ama aşı hasarlı bir durum olsaydı ilk yardım görevlilerinin sorunları olurdu.” Kullanılan ifadeler.

Tyriaki, toplumun, birileri tarafından yaratıldığına dair bilimsel kanıtlara dayanmadığı ve sadece hayali dünyalarında yaşadıkları inancıyla hareket etmemesi gerektiğini tavsiye etti. “Ay’a girdik. Hepimizin başına geliyordu. En azından dikkatli yaklaşanlar bize bakıp ‘bu bir şey olmuyor demektir’ desinler” dedi.

“Tek silah aşımız”

Normalleşmenin yolunun aşı olduğunu vurgulayan Tyriaki, şunları kaydetti:

“Eskisi gibi tereddütsüz yaşamak, maskesiz yaşamak, birbirimizle seyahat etmek istemiyorsak, yanımıza birinin oturması hastalık mı? Elimizdeki tek silah aşı. Tedavisi yok, Henüz başka çözüm yok. Artık normalleşin, maske, mesafe, temizlik kurallarının unutulmaya başladığını görüyoruz. “Bu kadar dikkatsizliğe ihtiyacımız yok. Maske, mesafe ve temizlikten taviz vermeden yaşamaya devam edeceğiz. Bunu yaptığımızda ekleyeceğiz inşallah bir an önce bu sorunlardan kurtulup 2 yıl önceki gibi yaşamaya başlarız. “

Tyriaki, ilk günkü karar üzerinde çalışmaya devam edeceklerini ve vatandaşları aşı yaptırmaya ikna etmek için sivil toplum kuruluşları ve düşünce liderlerinden destek alacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Feride Pelin alnal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu