Teknoloji

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tiryaki’den delta varyantı uyarısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü ტიmit Mutlu Tiryaki: Gaziantep İl Sağlık Müdürü გაფmit Mutlu Tiryaki: “İlimizde delta varyantı yüzde 20 oranında görüldü ama artacak” Ev kullanımına uygun…

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tyriac’tan Delta varyantının uyarısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Umarım mutlu Bağlı olarak:

“İlimizde Delta seçeneği yüzde 20 gösterildi ama artacak”

“Sadece aşıya güvenmemeliyiz, maske, mesafe ve temizlik de ön planda olmalı”

GAZİANTEP – Ev kullanımına uygun “yüksek riskli bölge” olarak değerlendirilen Gaziantep’te delta seçeneğinin sıklığı yüzde 20’ye ulaştı. Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki vatandaşları dikkatli olmaları ve kurallara uymaları konusunda uyardı.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, bu seçeneğin biraz daha bulaşıcı olduğunu ve hastalık riskinin daha yüksek olduğunu bu nedenle maske, mesafe ve temizliğin önce gelmesi gerektiğini söyledi.

Ah Gaziantep’te Corona virüsü ve çeşitleri Haberler Kuruma açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, “Delta seçeneği açısından şehrimiz açıkçası 60’larda, 70’lerde, 80’lerde değil. İlimizde aldığımız kararlardan bahsedeyim, yüzde 10, yüzde 20 gibi bir oran ama bu çok iyi. büyüyecek.”

“Virüs sürekli mutasyona uğruyor”

Virüsün sürekli mutasyon geçirdiğine dikkat çeken Dr. Tyriaki, “İngiltere versiyonu çıkmadan önce 2 kişi, 10 kişi, 15 kişi vardı, daha sonra tüm Türkiye ve dünyanın büyük bir kısmı UK versiyonuna bile başvurdu. Varyasyon varsa mutasyon varsa” dedi. .Zaman veremem ama belki göreceksiniz, 1 ay, 2 ay, 3 ay sonra tamamen bu varyasyona dönecek.Belki mutasyon o zaman tekrar olur, başka bir isimle anmaya başlayacağız. “Delta, bunu öngörmemiz mümkün değil ama bu virüsün sürekli mutasyona uğradığını söyleyebiliriz” dedi.

“Sadece aşıya güvenmemelisiniz”

Doktor, yoğun bakım ünitelerinde artışın ilk dönem kadar olmasa da başladığını söyledi. Tyriaki, “Yoğun bakım iş yükümüz arttı ama bir düşünün önceki dönemde çok daha fazla yoğun bakım yatağı tahsis etmiştik. Bu dönemde vaka sayımız az olduğu için daha düşük kapasite ile çalışıyoruz, buna göre planlarımız var. A planımız var, B planımız var, C Planı olarak tahsis etme imkanımız var. Covid’de hastanelerimizin her birine invaziv tedavi yatağı sayısını tahsis ediyoruz.Örneğin Planda 80 yoğun bakım yatağı olan bir hastanede A 10 yatak oluyor B planına geçince 25 yatak oluyor ama C planına geçince 50- 60 ve üzeri kullanmayı düşünüyoruz B planıyla devam ediyoruz inşallah plana ihtiyacımız olmaz C, ama tamamen vatandaşlarımızın hassasiyetine bağlı. Sadece aşıya bağlı kalmak şart değil. Bu seçenek biraz daha bulaşıcı, biraz daha riskli bu nedenle maske, mesafe ve temizlik Ön planda olması gerektiğini ve ayrıca bunu kişisel bir sorumluluk olarak kabul eder. Bize gelip aşı olmalarını istiyoruz” dedi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Tyriac'tan delta seçeneği uyarısı
Gazanttep İl Sağlık Müdürü Tyriac'tan delta varyantı uyarısı
Gazanttep İl Sağlık Müdürü Tyriac'tan delta varyantı uyarısı
Gazanttep İl Sağlık Müdürü Tyriac'tan delta varyantı uyarısı

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Resul Yanbul

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu