Teknoloji

Gebeyken aşı olmayınca bebeğinden ayrı düştü

Hamilelik sırasında aşı olmayınca bebeği boşadı.

Anne, ilk kez çevrimiçi bir röportaj sırasında bebeğinin erken doğduğunu görünce çok duygulandı.

Hamileliği sırasında aşı olmayı reddeden anne Duigu Yetgin Aygin:

“17 gün yoğun bakımda kaldım, kızımı henüz görmedim”

“Aşı olmadığım için hastalığı çok kötü atlattım”

Eskişehir Şehir Hastanesi Perinatoloji uzmanı. Dr. Herkese Zafer:

“Dünyada hamile kadınlara korona virüs aşısı öneriliyor”

Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Yaşar Bildirici:

“Korona virüs pozitif gebelik, yüksek risk kategorisi gebelik”

ESKİŞEHİR- Hamilelik döneminde risk altında olan korona virüse karşı aşı olmayan Duigu Yetgin Argan, ciddi bir hastalığın ardından 17 günlük kızıyla çevrimiçi bir röportaj aracılığıyla tanıştığında sevinç gözyaşları döktü.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Eskişehir merkezli Dr. Öğretim üyesi Duigu Yetgin Aygan, hamilelik döneminde riskli olduğu gerekçesiyle korona virüsü aşılamadı. Corona virüsüne yakalanan ve Eskişehir Şehir Hastanesine kaldırılan Aigin, durumu ağırlaşınca erken doğum yaptı. Çocuğun doğumunun ardından yoğun bakıma kaldırılan akademisyen, ağır bir hastalık atlattı. Doğduğundan beri görmediği 17 günlük kızı Epe ile görüntülü sohbet yapmak isteyen genç kadın, küçük çocuğunu görünce gözyaşlarını tutamadı.

“İki kez ölümden döndüm, kızımı görmeden ölmek istemiyorum”

Hamilelik döneminde hastalığa yakalanmamak için çok dikkatli olduğunu söyleyen akademisyen Duigu Yetgin Akgan, riskli görüldüğü için aşının bulunmadığını söyledi. İki kez hayatını kaybettiğini söyleyen Akgan, “Dikkat ettik. Dikkatli olmamak çok önemli, aşı yaptırmak çok önemli. Çok hafif atlattım. 17 gün yoğun bakımda kaldım. Hâlâ yapıyorum. yok” kızımı görmedim. Üniversitede 8 kişi vardı, aşı oldukları için bir şey olmadı, hastalanmadılar. Sadece aşı olmadığım için hastalandım. Nefes alamıyorum, keşke yürüyemeseydim, çok zor bir süreç. Ben hiçbir zaman aşıya karşı olmadım. Hamile olduğum için olmamayı seçtim. Yaşadığı karmaşık hastalığa atıfta bulunarak, “Özellikle kızım istemediğim yaşı göremeyince iki kez ölümden döndüm” dedi.

“Aşı olmamalı, aşı çok önemli”

Duigu Yetgin Akgan, kızını ilk kez görüntülü görüşme ile de olsa görmenin çok heyecanlı olduğunu ifade ederek aşı için çağrıda bulundu. Eskişehir Şehir Hastanesi’nde kendisine bakan sağlık çalışanlarına teşekkür eden Akgın, “Çok heyecanlıyım. Kızımı doğumdan sonra 17 gün göremedim. Babası negatif olduğu için onu görebildi. Çok duygulandım. Şanslısın. Aşı değiller. “Aşı çok önemli. Henüz iyileşmedim, tüple devam edeceğim.” Tedavisi yok. Bu hastanede çok iyi tedavi edildim. “Yoğun bakım ünitesindeki hocam Furkan, Corona virüs servisindeki hemşireler, personel ve arkadaşlar beni hayata döndürdü, yoksa ölebilirdim” dedi.

Birkaç gün sonra bebeğini gören genç anne duygulandı

Koronavirüs hastalarının kontrol için izlendiği bir koğuşta tutulan Duigu Yetgin Akgan, hastalığı atlatırken görüntülü sohbet yoluyla bir bebek dünyaya getirdi. İlk olarak 360 gram ağırlığındaki 17 günlük kızı Epe ile görüntülü görüşme sırasında kaçırılan Akgın, genel durumunun iyi olduğunu, oksijen almasına rağmen gözyaşlarına hakim olamadığını söyledi. Bebeğini gördüğünde.

“Hastamızın genel durumu iyi”

Eskişehir Şehir Hastanesi’nde perinatoloji uzmanı olan hastanın genel durumu hakkında bilgi veriniz. Dr. Saffer Tom, korona virüsünün hamilelik sırasında daha akut olduğunu söyledi. Tom, koronavirüs aşısının dünyanın tüm ülkelerinde hamile kadınlara önerildiğini söyledi. Hamile hastaların yoğun tedavi, mekanik ventilasyon ve şiddetli enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatırılma olasılığı daha yüksektir. Sonuç olarak, erken doğum riski artar. Dünya Sağlık Örgütü de dünyanın her yerinden tüm hamile kadınlara Corona virüsü aşısı öneriyor. Doğum yapan hastamıza koronavirüs aşısı yapılmadı, yoğun bakım ünitemize sevk edildik. Sonuç erken doğum oldu. Şu anda koronavirüs enfeksiyonu olan hastamızı tedavi ediyoruz. İzole bir odaya giriyoruz, koğuşa doğru yürüyoruz. Hastamızın şu anda genel durumu iyi” dedi.

“Koronavirüse yakalanan hamilelerde sadece anne değil bebek de risk altında”

Eskişehir Şehir Hastanesi başhekimine göre, pandeminin başlangıcından bu yana koronavirüs pozitif hamile kadınlara hizmet veriyorlar ve diğer hastalardan ayrı bir koğuşta doğum yapıyorlar. Yaşar Bildiriç, korona virüsün bebeği de anne kadar tehdit ettiğini söyledi. Muhabir şöyle devam etti:

“Pandemi patlak verdiğinden bu yana yaklaşık 8 bin hasta hastaneye kaldırıldı, ardından Eskişehir Şehir Hastanesi’nde pozitif koronavirüs teşhisi kondu. Bilimsel çalışmalar anneyi tehlikeye atmakla kalmadı, bebek ölümü ve erken doğum riskini de iki kat artırdı. üç katına kadar.

Hamilelik sırasında aşı olmayınca bebeği boşadı.

Hamilelik sırasında aşı olmayınca bebeği boşadı.

Hamilelik sırasında aşı olmayınca bebeği boşadı.

Hamilelik sırasında aşı olmayınca bebeği boşadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu