Teknoloji

Gece ağrısı boyun fıtığı habercisi olabilir

Her boyun ağrısının boyun fıtığını göstermediğini söyleyen Dr. Öğretim üyesi Sadie Saratash, “Hasta, hem öne eğildiğinde hem de aşağı baktığında ağrısının arttığını fark ediyor. Boyun ağrısı sırt, omuz ve kollara yayılabilir.

Her boyun ağrısının boyun fıtığını göstermediğini söyleyen Dr. Öğretim üyesi Sadie Sarataş, “Boyun fıtığı sırasında hasta hem öne eğilirken hem de yukarıdan bakarken ağrısının arttığını fark eder. Boyun ağrısı sırta, omuzlara, kollara yayılabilir. Elektrik çarpmış gibi olur. Hastalarda gece ağrısı olabilir.Bu durumda uzun süreli araç kullanma, cansızlık, yaşlanma, boynun sık bükülmesi, ani hareketler ve travma boyun fıtığına neden olabilir.

Fındıksade Medipolis Üniversite Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dr. Öğretim üyesi Sadie Sarataş boyun fıtığının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı. Dr. Öğretim üyesi Saratash, boyun ağrısının, bel ağrısından sonra insanların yaşadığı kronik ağrıların en yaygın nedeni olduğunu söyledi. Bu, etrafındaki kaslardan kaynaklanır. Boynumuz 7 omurdan oluşur ve aramızda hareket etmemizi sağlayan diskler vardır Boyun fıtığı servikal omurga disklerinin aşınması ve yırtılması nedeniyle omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasıdır. veya çeşitli nedenlerle saç dökülmesi. Cazip yaşam, yaşlanma, ağır fiziksel çalışma, boynun sık sık bükülmesi, ani hareketler ve travma, boyun fıtığına yol açabilir. sigaralar “Kullanım aynı zamanda boyun fıtığı için bir risk faktörüdür” dedi.

Elektrik çarpmasına benzer ağrıya dikkat

En sık görülen semptomun boyun ağrısı olduğuna dikkat çeken Dr. Öğretim üyesi Sarataş, sözlerine şöyle devam etti:

“Hasta hem öne eğildiğinde hem de yukarı baktığında ağrısının arttığını fark ediyor. Boyun ağrısı sırta, omuzlara, kollara yayılabilir. Elektrik çarpması gibi hissedilebilir. Hastalarda gece ağrısı olabilir. Yapabileceğini söylüyor. Pozisyonunu alırsa uyu. “Boyun ve koldaki ağrılar artıyor. Boyun ve kol ağrılarına eşlik eden kas spazmlarına bağlı baş ağrıları, vertebral arter ve omurilik sinir kökü basısı görülebilir.”

Fıtık ve kas ağrısı arasındaki farklar

Dr. Öğretim üyesi Sadie Saratash, fıtık ve ağrı arasındaki farkı şöyle açıkladı:

“Kas ağrıları boyun fıtığı dışında başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Basit bir kas tutulumu olabileceği gibi, romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit gibi romatoid hastalıklar, eklem ve omurga kireçlenmesi, yumuşak doku hastalıkları, enfeksiyöz olabilir. hastalıklar ve , Metabolik, hormonal hastalıklar. Kas ağrıları, hastalıklara ve çeşitli tümörlere bağlı olarak gelişebilir. Ağrının yeri, başlangıcı, zamanı, şiddeti, süresi, yayılımı, ağrıya neden olan veya arttıran veya azaltan faktörler, iklim koşulları ağrı, dinlenme ile ilişkili ağrı ve Hareket, gece ağrısı vb.

Bu alışkanlıklar fıtığa neden olabilir

Günlük yaşamda farkında olmadan oluşan alışkanlıkların boyun fıtığına neden olduğunu kaydeden Dr. Öğretim üyesi Sarataş, “Boyun fıtığı, uzun süre masa ya da bilgisayar başında oturan kişilerde daha sık görülüyor ve bu da duruş bozukluğuna neden oluyor. Baş 1 cm öne hareket ettiriliyor, boyun bölgesine binen yük yaklaşık 2/5 oranında artıyor. Boyun omurgasında normal ağırlığının yaklaşık 2 katı olan hareket sonucunda kilo alımı boyun eklemlerinin bağ ve kaslarında anormal strese neden olur.

Fıtık nasıl teşhis edilir?

Doktor, “Boyun fıtığı teşhisi genellikle ağrısı olan hastaların fizik muayenesinde konur. Ancak baskının nerede olduğunu veya ağrının başka bir nedeni olup olmadığını anlamak için görüntüleme teknikleri de kullanılır” diyor. Hangi eğitmen üye Sadie Saratash şu sözlerine devam etti:

“Muayene sonrası direkt röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılarak boyun fıtığı teşhisi netleşir.) Tarama, omurganın tüm bölümlerinin (omurga, diskler, omurga ve sinirler) ayrıntılı görüntülerini verir. “Boyun fıtığı sonucu oluşabilecek sinir hasarı belirtilerini araştırmak için sinir iletim çalışmaları (EMG’ler) yapılabilir.”

Boyun fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir?

Üye bir eğitmen olan Dr. Sarataş, tedavi hakkında şunları söyledi: “Tedavi yöntemleri, kısa süreli bir yaka ve gevşeme, sinir basıncını azaltmak için iltihap önleyici ilaçlar, ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesiciler, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroiddir. enjeksiyonlar ve. Bu hedeflere, hastanın durumuna bağlı olarak bir veya daha fazla tedavinin birleştirilmesiyle ulaşılabilir. Boyun fıtığı sırasında uzun süreli dinlenme önerilmez. Kısa (1-2 gün) bir dinlenmeden sonra yeniden başlamak kas güçsüzlüğünün önlenmesi için önemlidir. Fizyoterapi boyun fıtığı tedavisinin önemli bir parçasıdır. Fizyoterapi, birçok farklı uygulamayı içeren bir tedavi şeklidir. Bu tedavi kapsamında yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında ısı, ultrason, ağrı kesici ve kas güçlendirici güncel tedaviler, masaj, mobilizasyon, kuru iğne, musluk, traksiyon kullanımı yer almaktadır. Egzersiz tedavisi sırasında hasta öncelikle omurganın doğru kullanımı ve günlük yaşam aktiviteleri hakkında bilgilendirilir. Ardından, germe, germe, güçlendirme ve pozlama egzersizlerini içeren bir egzersiz programı ile başlayın. Yoğun egzersiz tedavisi boyun fıtığı olan hastalarda şikayetlerde artışa veya tekrarlamalara da yol açabilir. Bu nedenle egzersizler hastaya faydalı olduğu sürece ve şikayetlerin alevlenmesine yol açmayacak düzeyde kullanılmalıdır. Boyun fıtıklarının tedavisinde yardımcı ve yardımcı tedavi yöntemleri olarak ağrı mezoterapisi, sinir tedavisi, kupa tedavisi ve ozon tedavisi de kullanılabilir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen hastalarda cerrahi gerekebilir. Ameliyatın amacı siniri kenetleyen kısımdan diski çıkarmaktır” şeklinde bilgi vererek sonlandırdı.

Gece ağrısı boyun fıtığının habercisi olabilir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu