Ekonomi

Genel Sekreter Taşdemir, “Gelişmemişlik sorunu coğrafyada değil”

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından düzenlenen Gençlere Yönelik Sosyal Girişimcilik Programı’na katılan Genel Sekreter İbrahim Taşdemir, olgunlaşmamışlık sorununun coğrafyada olmadığını söyledi.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından düzenlenen gençlere yönelik sosyal etkinlikler girişimcilik Genel Sekreter programa katılır İbrahim TaşdemirAz gelişmişlik sorununun coğrafyada olmadığını söyledi.

Serhat Kalkınma Ajansı desteğiyle Kars SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, Gençlik Merkezi’nde iki günlük sosyal girişimcilik programının açılış törenine katıldı.

Programın açılışında konuşan Taşdemir, şunları söyledi: Üniversite Genç mezunların doğdukları şehirlere dönüp burada kalmaları ve sosyal girişimciliği geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Gençlere yönelik ajans hakkında da konuşan Taşdemir, ajansların kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyonu sağladığını kaydetti.

Taşdemir, “Coğrafyada olgunlaşmamışlık bir sorun değil” dedi. Sosyal sorunlara odaklanın. Hâlâ para kazanabilirsin ama toplumun sorunlarına bir çözüm bulabilir misin? Önce bunu düşünmeliyiz, sonra parayı düşünmeliyiz. Bölgenin gençleri burada kalmalı. Burayı staj ve yer değiştirme yerlerinden uzaklaştırmalıyız. Topluma fayda sağlayacak projeler sunmak yerine şehrinizi ve bölgenizi geliştireceksiniz. Gelişirken, beşeri sermaye açısından karşılaştığımız sorunları aşmamız gerektiğine inanıyorum. Siz gençler burada bir şeyler başarırsanız, işleri yürütürseniz gelişmeyi sağlarız.

Kars İl Gençlik ve Spor Müdür Nedi Aslan, kuruma verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, eğitimin gençlere önemli fırsatlar sunacağına inandığını kaydetti.

SERKA Sosyal Girişimcilik Programı, TRA2 bölgesindeki KRA, Ardahan, İdar ve Ağar illerinde sosyal girişimciliğin geliştirilmesi, sosyal girişimciliğin gençlere tanıtılması ve toplumsal sorunların sürdürülebilir çözümü için farkındalık ve yetkinlik kazandırmayı amaçlıyor. Bölgenin gelişimine katkı sağlar.

SERKA, 8-17 Eylül 2021 tarihlerinde Ardahan, Ağrı, İdar ve Kars’ta düzenlediği eğitim programları ile gençlerin sosyal girişimcilik bilincini artıracak, illerimizde sosyal girişimcilik ekosistemini güçlendirecek ve sosyal girişimcileri toplumsal kalkınmaya hazırlayacak.

Program kapsamında gençlerin sosyal girişimciliği her yönüyle öğrenmeleri ve kendi sosyal girişimlerini hayata geçirmeleri teşvik edilmektedir.

18-29 yaş arası gençlere yönelik iki günlük eğitim seminerleri, Sosyal Girişimcilik, Sosyal Sorumluluk, Girişimcilik ve Sosyal Girişimcilik Farkları, Sosyal İnovasyon ve Sosyal Etki, Sorun Analizi ve Yerel Sosyal Sorunlar, Sosyal İş Planı Oluşturma ve Sürdürülebilir Gelir Modeli, Sosyal finansman, etkili sunum teknikleri, kaynak geliştirme ve destek mekanizmaları hakkında. Düzenlenen eğitimler, gençlerin yerel sosyal sorunları çözen ve sosyal fayda yaratan sürdürülebilir iş modelleri oluşturabilmeleri için sosyal iş planı geliştirme oturumlarını da içerecek. – Kars

Genel Sekreter Taşdemir,
Genel Sekreter Taşdemir,

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu