Ekonomi

Gönüllü öğrenciler, ihtiyaç sahipleri için mandalina topladı

İZMİR (AA) – Gıda israfına odaklanın, “gönüllü son” Hasat Proje kapsamında üniversite öğrencileri, izmirBahçede ihtiyaç sahipleri için mandalina topladı.

İzmir İli Tarım ve Orman Müdürlüğü, Spor Toto Spor Kulübü Başkanlığı, Ege İhracatçı Birlikleri ve Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği Başkanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında daha önce çiftçilerin son ürünlerini tarlalarda ihtiyaç sahipleri için toplayan gençler, bu kez bir araya geldi. Mandarin Garden’da ilk hasat.

Mandalina kesmeyi tarım işçilerinden öğrenen gençler, daha sonra türküler söyleyerek mandalina topladı.

Gençlere, AB Tarım ve Orman Bakanlığı Dışişleri Genel Müdürü Eilin Çağlayan Özcan, TV eğitim programlarıyla da tanınan yazar Sahrap Soisal ve oyuncu Zeynep Tuche Bayat eşlik etti.

Genç gönüllülerin kutulara koydukları mandalinaların ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı kaydedildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üreticilerin işçilik maliyetleri nedeniyle toplayamadığı ürünleri toplayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlayan projenin gıda alımını önlemeyi amaçladığını söyledi. harcamak.

“Bu sefer son mahsulü alıyoruz, bu sefer ilk mahsulü yapıyoruz. Proje ile üreticilerimizi alıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Teknik olarak da fayda sağlıyor. Herkesin kazandığı bir proje bu, “dedi Özen.. dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’de gıda tedarik zincirinin tarımsal üretim aşamasındaki toplam kayıp miktarının yaklaşık 13,7 milyon ton olduğunu söyledi.

Gıda israfını önlemek için atılan her adımı değerlendirdiklerini belirten Uçar, gençlerin projeye katılımının da önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu