Teknoloji

Günlük vaka sayısının 500’ü aştığı Trabzon’da Sağlık Müdürü Usta’dan kurallara dikkat edilmesi uyarısı

Trabzon Sağlık Müdürü Hakan Usta, yaylada, köyde, şehirde, merkezde, düğünde, cenazede ve kongrede her yerde 19 Covid vakası olduğunu belirterek, herkesi aşı olmaya ve takibe çağırdı. maske ve mesafe kuralları

Trabzon Sağlık Müdürü Hakan Usta, yaylada, köyde, şehirde, merkezde, düğünde, cenazede ve kongrede her yerde 19 Covid vakası olduğunu belirterek, herkesi aşı olmaya ve takibe çağırdı. maske ve mesafe kuralları

Usta, bir AA muhabirine, Trabzon’un ilk aşılama oranıyla “mavi” kategoride yer almasından dolayı mutlu olduklarını ancak bunu yeterli görmediklerini vurguladı.

Özellikle aşıların ikinci dozunun yapılması gerektiğini ve bir sonraki dozun üçüncü doz olması gerektiğini kaydeden Usta, bu konuda biraz daha önlem alınması gerektiğini söyledi.

Usta, bazı öğretmenlerin aşı yaptırmadığını ancak bir an önce kendilerini, çevreyi, öğrencileri ve velileri riske atmamalarını beklediklerini kaydetti.

Aşısız öğretmenlerin haftada iki gün PCR testi yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Usta, “Kendilerini bu yükün altına sokmamaları ve bizleri üzmemeleri çok önemli. Bunun bir performans yükü olmadığını şimdiden hatırlatmak istiyorum. ” Dedim.

Usta, kentte bariyer ve sınırların olmaması nedeniyle vaka sayısının arttığını, vatandaşların tedbirlere duyarlılığının azaldığını söyledi.

Sıra ikinci doz olmasına rağmen aşı olmayan 38 bin kişiyi davet edin.

Trabzon’da günlük pozitif vaka sayısının 500’ü aştığını ve artışın devam ettiğini vurgulayan Usta, toplam doz sayısının 900.000’in üzerinde olduğunu söyledi.

İkinci doz aşı için bugün 400 bin eşiğinin aşılacağını kaydeden Usta, ikinci doz aşı zamanı olmasına rağmen aşı yaptırmayan 38 bin kişiyi davet etti.

Şehirde 630-640 bin aşı olduğunu ancak aşı sayısının 400 bin olduğunu vurgulayan Usta, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yani yaklaşık 200.000 kişinin aşılanmamış olduğu görülüyor. Aşı zamanı olmasına rağmen aşıyı geciktirenleri, aşı yaptırmayanları ve ilk dozu alıp daha sonra yaptırmayanları da eklediğimizde bu rakam 300 bini aşıyor. Bu kadar çok insan, daha önce aşılanmış kişilerin korunmasını da engelliyor. Bu konuda çok ciddi bir mesafe almamız gerekiyor. Bu yüzden her yerde dağlarda, tepelerde aşı çadırlarımız var. Ekiplerimizin tüm hastanelerimizde ve aile hekimliği departmanlarımızda popüler bir aşı oluşturmasını ve aşı yapmasını sağlıyoruz. Sahadaki aşı çadırımız da yoğun talep görüyor. Nedense aşı ile ilgili kişilere hem cevap veriyoruz hem de aşı faaliyetini gerçekleştiriyoruz. ”

Vakaların her yerde görülebileceğini vurgulayan Usta, şöyle devam etti:

“Burada işler üst üste yığıldı deme imkanımız yok, artık her yerde eşyamız var. Her yerde yaylada, köyde, şehirde, merkezde, düğünde, cenazede vakalarımız olabiliyor. , kongrede, maçta. Bu nedenle herkesin dikkat etmesi gerekiyor. “Maalesef her yerde vakamız var ve ayrıca vakası olan insanlar, trafiğin olduğu ve insanların saklandığı durumlarda herkesin bunu bilmesini çok istiyor. temasları, şansımız artıyor.” Öngörülemeyen bir şekilde devam edecek. “

“Bir takım personel olarak hastane ve şube yönetiminde, aşı konusunda sıkıntı yaşıyoruz”

Usta, Trabzon hastanelerindeki vakaların Türkiye’deki ve hatta dünyadaki vakaların aynı olduğunu belirterek, “Aşısız kişilerin yaklaşık %50’si hastaneye kaldırılıyor. Ayrıca 35 yaşından önce aşı yaptırmayanlar da var. 40 Tanımadığın 5 ya da 10 kişi var. Bunlar çeşitli hastalıklar nedeniyle hastaneye yatması gereken kişiler ama onların da kendi aşıları var” dedi.

Usta, aşının yüzde 90 koruma sağladığını ancak ancak aşı olanların maske ve mesafe kurallarına uymaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Yaylada ve diğer köylerde aşıların devam ettiğini anlatan Usta, yaşlılar ve belediye başkanlarıyla temas halinde olduklarını, 20-30 kişinin belirli bir yerde toplanması halinde ekiplerin aşıları planlandığı gibi gerçekleştireceğini söyledi.

Usta, Trabzon’da yayla sayısının çok yüksek olduğunu belirterek, “Şu anda personel olarak hastane, hayırseverlik ve aşı işletmeciliği yapmakta zorlanıyoruz. “Bizim için hemen oraya ekipler gönderip aşılarını yapabileceğimizi sizin aracılığınızla duyurmak istiyoruz. “dedi.

Usta, hastanelerde vaka sayısında artış olduğunda insanların aşı, maske ve uzaktan tablet takması gerektiğini söyledi.

Taraftarların maçları statta izlemek zorunda olduğunu hatırlatan Usta, şunları söyledi:

“Trabzonspor bu konuda şehrimize yardımcı oluyor. Trabzonspor maçlarına gitme isteği aşı desteği ve katkıları açısından bize umut veriyor ama bu yeterli değil. Taraftar dernekleriyle konuşuyoruz, çok genç var diyorlar 16 -17 taraftar grubu bu gruptadır.Velilerin onayı ile nabız üzerinde aşılarını hızlı bir şekilde yaptırabileceklerini ve maça giderken herhangi bir engeli olmayacağını söylemek gerekir.Maske,mesafe ve aşılama yapılmaktadır. Covid’de kurallar gereği federasyon da maçlara gidebilecek, “Maç aşısız olmaz” dedi. Bu konuda duyarlılığın artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da Sağlık Müdürü Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da Sağlık Müdürü Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da Sağlık Müdürü Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da Sağlık Müdürü Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hamza Önder Kuloğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu