Sağlık

Hamile kadınlara ‘aşı’ önerisi

ANKARA Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Seval Özdeş, son zamanlarda aşısız birçok hamile kadının koronavirüse yakalandığını ve hastaneye gittiğini söyledi.

Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Seval Özdeş, son zamanlarda aşısız birçok hamile kadının koronavirüse yakalandığını ve hastaneye gittiğini söyledi. İzdesh, bazı hamile kadınların çocuklara dokunduğunu düşünerek aşı yapılmadığını belirterek, “Dün gece kaybettiğimiz hamile hastamız dahil hiçbirine aşı yapılmadı. Bu nedenle, kendileri çok riskli bir durumda. Genç yaşta ölebilirler. aşı çok önemlidir. Bu nedenle hamile olsalar bile aşılanmalarını öneriyoruz.

Prof. Seval Özdes, DHA’ya hastanenin yoğun bakım ünitesine gelen koronavirüs hastalarının çoğunun aşısız olduğunu söyledi. Özdeş, koğuşta yatanların yüzde doksanının aşılanmadığını ve hastalığın ağır olduğunu söyledi. Hastalık hafiftir. Yani şu anda aşısız hastalar ve bağışıklık sistemi düşük hastalar burada. Özellikle son zamanlarda maalesef buraya çok fazla hamile kadın geldi. “Mortalite” dediğimiz mortalite, hamile hastalarda arttı. Örneğin dün gece hamile bir hastamızı kaybettik. Hastamız 23 yaşında, 24 haftalık hamileydi. Bebeği oldu ama sonra pıhtı oldu. Özellikle aşısız gebelerde hastalığın çok ciddi ilerlediğini gözlemliyoruz. Bu nedenle hamile olsalar bile aşılanmalarını öneriyoruz.

“Hiçbirimiz güvende değiliz”

İzdesh, hamile kadınların çocuklarına dokunduğunu düşünerek aşı yapılmadığını belirterek, “Doktorlara soruyorlar ve tavsiye ediyorlar. Ancak aşıda zorlama olmadığı için bu bir tavsiye olarak kalmaktadır. Dün gece burada ölen hamile hastamız dahil hiçbiri aşılanmamıştı. Bu nedenle kendilerini çok riskli bir durumda buldular. Genç yaşta ölebilirler. aşı çok önemlidir. Burada 20-30-40 yaş arası hastalarımızı gördük. En genç hastam 21 yaşındaydı. Vatandaş aşı olmalı. Son kişi aşılanana kadar hiçbirimiz güvende değiliz” dedi.

“Yatak sayısını 120’ye çıkardık”

Özdeş, hastanelerindeki yoğun bakım yatak sayısını 80’den 120’ye çıkardıklarını, diğer hastanelerimizde de çok sayıda yoğun bakım yatağı bulunduğunu söyledi. Bu bölümdeki 24 yataktan 22’si şu anda dolu. 22 hastadan 20’si aşılanmamıştır. Yaşlı hastalarımız kış aylarında aşılanmaktadır. Doz 2 ay sonra artık alınmazsa, bazıları tekrar hastalanır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı aşının üçüncü dozunu önermiştir. Ama 3. doz aşı yaptırmayanlar şimdi burada. Daha önce hiç aşı olmamış insanlar olduğunu ve bir doz aşı alıp başka aşısı olmayanlar olduğunu söyledi.

Hamileler için aşı önerisi
Hamileler için aşı önerisi
Hamileler için aşı önerisi
Hamileler için aşı önerisi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu