Teknoloji

Hastalara varis tedavisinin ertelenmemesi uyarısı

Bezialem Vakıfi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Coxal, varis tedavi edilmezse acil bir sağlık sorunu olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Bezialem Vakıfi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. doktor Cengiz CoxalVaris tedavi edilmezse acil bir sağlık sorunu olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Coxal, yaptığı açıklamada toplumda her 3 kişiden birinde görülen varislerin en önemli nedenleri arasında yer aldığını söyledi. Genetik Bir yatkınlık, kilo ve çalışma koşulları olduğunu kaydetti.

Hastaların genellikle varis tedavisini geciktirdiğini kaydeden Coxal, şu bilgileri verdi:

“Rahat duranlar veya ayaklarını masadan sarkıtarak çalışanlar genel olarak varis riski altındadır. Meslek grupları söz konusu olduğunda cerrahlar, garsonlar, öğretmenler ve kuaförler düşünülebilir. Bazen rahatlığı bozabilen bu şikayetler, İnsan hayatının, mevcut “Tedavi edilmemiş varislerle birlikte acil sağlık sorunları. Özellikle günün sonunda, uzun süre hareketsiz kalındığında, damarlarda kan pıhtısı oturduğu için acil tedavi gerektiren bir durum olabilir. “

Varis hastalarının temel şikayetlerinin günün sonunda bacaklarda şişlik ve şişmeye bağlı ağrılar olduğunu kaydeden Coxal, özellikle sıcak dönemlerde bol su tüketmenin ve uygun zamanda yürümenin önemini vurguladı. şikayetleri artırmak için

Prof. Dr. Coxal, varisli damar hastaları için şu tavsiyelerde bulundu:

“Vücudu ısıdan koruyan damarların genişlemesi sıcak havalarda varis şikayetlerinin artmasına neden oluyor. Ayrıca özellikle ayaklarda şişlik, ağrı ve kaşıntılarda artış oluyor. Ancak bu öneriler pek gerçekçi değil. Yazın.Sıcakta çoğu zaman tatile çıkamaz ve varis çorabı giyemezsiniz, bu nedenle yaz aylarında varisli hastalara gerçekçi önerilerimiz bol su içmeleri ve özellikle sıcak havalarda gün içinde aşırı sıcakta olmamalarıdır. Bir diğer önemli şey serin bir yerde kalmaktır 11.00-15.00 Bir diğer önemli şey ise durup yürümemek ve çok yüzmemektir.Yürümek varislerden korunmanıza ve fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir çünkü fazla kilolu olmak varis için en önemli risk faktörleri Faktör ები”.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Kübra Kara

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu