Sağlık

Hastaneye yatırılan Kovid-19’lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor

Erzincan Binali Yიldრიrმისm Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengöcek Gaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr Farooq Karakechil, “Hastaneye yatırdığımız hastaların çoğu genç ve aşısız.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Okulu Mengütsek Kıdemli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Farouk Karakechil, “Yeni yatırdığımız hastaların çoğu genç ve aşısız.” Dedim.

Doç.Dr.

Karakeçil’e göre, 55 yaş altı hastaları hastaneye yatırmaya başladıkları aşı döneminde 65-75 yaş üstü kişiler aşılanmamış ya da eksik aşıları vardı.

Bu nedenle aşının önemini bir kez daha vurgulamak istediklerini söyleyen Karakeçil, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaklaşık 90 milyon doz aşı alındı. Erzincan ilimizde bu oranlar oldukça yüksek ama halen yüzde 50 civarında bir aşılama oranımız var. Bu nedenle aşı tereddütü veya direnci konusundaki tereddütleri ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu, aşılardan kaynaklanan “aşı güvenliği” yan etkilerini ifade eder. Yeni yatırdığımız hastaların çoğu genç ve aşısız. “

“Hepsinin ortak görüşü ‘Keşke aşı olsaydık, çok özür dileriz’

Karakeçili, yeniden aşılamanın güvenli olduğunu belirterek, 3. doz aşı alan herkesin bunu ihmal etmemesini istedi.

Karakeçil, aşının hastaneye yatışları azalttığını herkesin bildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Özellikle gençlere hitap etmek istiyorum. Türkiye’de aşı karşıtlığı çok da abartılı değil. Ülkemizde ve Türkiye’de ilimizde aşı tereddütünün daha yaygın olduğunu görüyorum. Çünkü hastanelerimizde görüyoruz. Hastaya gittiğimizde aşı durumunu soruyoruz.Hastalara ‘neden aşı olmadın’ diye sorduğumuzda genellikle ‘bir işim vardı’ veya ‘birkaç gün sonra orada olacağım’ cevabını alıyoruz. .

Son günlerde kentte yatan hasta sayısının arttığını ve 45-50 yaş arası aşısız hastaların %60-70’inin hastanelerde olduğunu vurgulayan Öztürk, “Hasta yok denecek kadar az. zamanı gelir” dedi.

Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış genç hastalardır.
Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış genç hastalardır.
Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış genç hastalardır.
Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış genç hastalardır.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Barış Yalçınkaya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu