Ekonomi

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, Fransa’ya ihracatını 1 milyar dolara çıkaracak

PARİS (İHA) – Türk Moda Endüstrisi, 21-23 Eylül 2021’den itibaren FransaVision Manufacturing’in prömiyeri yapılacak Paris pazara katılacak. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Türkiye’nin 2020’de Fransız giyim pazarının yüzde 4,8’ini alarak Fransa’ya 809 milyon dolar ihracat yaptığını söyledi. Bu ihracatı artırmak istiyoruz” dedi. 1 milyar dolara kadar.”

Türk moda sektörü, 21-23 Eylül 2021 tarihlerinde dünyanın önde gelen pazarlarından biri olan Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı’na ticari bağlantılarını artırmak için katılıyor. 11. Ulusal Fuar Katılımı Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenmektedir. 30 ülkeden 1700’den fazla serginin yer aldığı fuarı, %71’i uluslararası alıcılar olmak üzere 120 ülkeden 45 binden fazla profesyonel ziyaret edecek.

“11’inci kez milli katılım organizasyonu yapıyoruz”

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Paris’te PV fuarı ile fiziksel aktiviteye başladıklarını, Avrupa’da ve dünyada hayatı normalleştirdiklerini ve seyahat engellerini kaldırdıklarını söyledi. Burak Sertbaş, “Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı’nı 2015’ten bu yana 11. kez düzenliyoruz. Fuara Şubat 2020’de pandemi başlamadan önce 28 firma katılmış olsa da bu yıl pandemiye 7 firma ile katılıyoruz. “Önceki seviyeye geri dönecek” dedi.

“Giyim İhracatında En Büyük 5. Pazarımız”

Türkiye’nin Çin, Bangladeş ve İtalya’dan sonra Fransa’nın en çok giysi ithal ettiği ülke olduğunu kaydetti. Sertbaş, “Fransa’nın 2020’de 30 milyar dolarlık giyim ithalatı var. 4,8’lik bir paya sahip. Bu, Türkiye’ye en çok giysi ihraç ettiğimiz 5. büyük pazarımız. 2020’de Fransa 809 milyon dolar ihracat yaptı. bu rakam 1 milyar dolara çıkacak.”

“Fransa’ya hazır giyim ihracatı yüzde 23 arttı”

PV üretimi Paris fuarının iplik, kumaş, deri, hazır giyim, aksesuar ve tasarım sektörlerini bir araya getirdiğini anlatan EHKİB Başkan Yardımcısı ve Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Başkanı Serai Seifel şunları söyledi:

Türkiye’nin 2021 yılının sekiz aylık döneminde Fransa’ya hazır giyim ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 624 milyon dolar olurken, Ege bölgesinden Fransa’ya hazır giyim ihracatı gerçekleşti. 2021 yılına kadar yüzde 42 artarak 821’e ve 31 milyon dolara ulaştı. Firmalarımız giyim sektörünün en prestijli fuarında 2022-23 sonbahar-kış sezonunun koleksiyonlarını sunuyor. “-İzmir

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Fransa'ya ihracatını 1 milyar dolara çıkaracak

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Fransa'ya ihracatını 1 milyar dolara çıkaracak

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Fransa'ya ihracatını 1 milyar dolara çıkaracak

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu