Sağlık

Hemofili hastaları gen tedavisiyle sağlıklarına kavuştu

Hemofili hastaları gen tedavisi ile sağlığına kavuşuyor Dünyada 8 ülkede üçüncü aşaması araştırılan Hemofili hastalığı gen tedavisi ikinci kez Adana’da uygulandı. doktor

Hemofili hastaları gen tedavisi ile sağlığına kavuşacak

Hemofili için gen tedavisi, dünya çapında 8 ülkede üçüncü aşaması araştırılan bir hastalıktır. Türkiyeİkinci kez içeride AdanaUygulamalı

Prof. Dr. Bülent Antman:

“Hemofili hastalarının tüm geleceği değişecek”

“5 yıl sonra hemofili hastaları için gen tedavisi alternatif olacak”

“Hastalar çok iyi”

ADANA – Dünyada 8 ülkede faz-3 çalışması devam eden hemofili için gen tedavisi Türkiye’de Adan’ın 2 hastasında ikinci kez kullanıldı. Hastalarda olumlu sonuçlar alındı.

Dünya genelinde hemofili gen tedavisi için Türkiye dahil 8 ülkede Faz 3 çalışmaları devam etmektedir. Ege Üniversitesi Pediatrik Hematoloji Anabilim Dalı’ndaki ilk hastadan sonra Türkiye’deki ikinci genç erişkin hemofili A ile Adana’da gen tedavisi yapıldı.

Konjenital hemofili A hastası Ahmet Kağan Ianlıtürk ve Emre Topçu (33), Acıbadem Adana Hastanesi’nden Prof. Dr. Bülent Antman, Başkan Prof. Dr. genlgen Şaşmaz, Dr. Dr. Barbarossa Şahin Karagan ve Uzm. Dr. Gen Tedavisi Utku Aigenes’den oluşan pediatrik hematoloji araştırma ekibi tarafından yürütülmüştür.

Geçen ay 26 Temmuz’da Ahmet Kagan Şanlıurk’ta ve 30 Temmuz’da Emre Topçu’da yapılan gen tedavisinden olumlu sonuç alındı.

“Bir buçuk yıl hastaları takip ettik”

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Kemik İliği Nakli Merkezi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen konuyla ilgili açıklama yaptı Haberler Ofisinde açıklama yaptı. Prof. Antman, “Bu yıl Türkiye’de ilk olarak 3 merkezde Hemofili A gen tedavisi uygulandı. İzmir’den birkaç gün sonra gen tedavisi uyguladık. Bu hastaları bir buçuk yıl tedavi ettik. Bu takipten sonra bir grup O zamandan beri takip ettiğimiz ve 5 yıl boyunca bizi takip etmeyi kabul ettiğimiz. Tedaviyi 36 saat dikkatle takip ettik” dedi.

Hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Prof. Dr Antman, “İkisi de çok iyi. Biri öğrenci diğeri çalışıyor. Bu tedavide en tehlikeli dönemimiz ilk 24 saat ve virüsün damardan bulaştığı anlar oldu. İkisini de küçük aralıklarla gözlemliyoruz. Karaciğerimizde bir gen parçasının vücudun eksik olduğu 8. faktörü oluşturup oluşturmadığını ölçmeye çalışıyoruz” dedi.

“Hemofili hastalarının tüm geleceği değişecek”

Gen tedavisinin hemofili hastalarının geleceğini değiştireceğini ifade eden Bülent Antman, daha sonra şunları söyledi:

“Hemofili hastalarının geleceğini, hayatını, sosyal hayatını ve beklentilerini tamamen değiştirecek. Şu anda haftada 3 kez kanama veya kanama için damardan tedavi var. Bir hastanın beşikten haftada 3 gün kan damarlarına erişimi olduğunu düşünün. mezara ve ilaç verilir.Kan alır ve sakat kalabilir.Böyle bir hastalıktan bahsediyoruz.Gen tedavisi bir hayatı değiştirecek ve yeni bir yer açacak.Gen tedavisi, genetik hastalıklarda hızla yerini alıyor.Gen var SMA gibi diğer hastalıkların tedavisi gelişecek ve kolaylaşacak.Umarım 5 yıl sonra hastalara seçenek olarak sunulacaktır.

Hemofili hastaları gen tedavisi ile sağlığına kavuştu
Hemofili hastaları gen tedavisi ile sağlığına kavuşacak
Hemofili hastaları gen tedavisi ile sağlığına kavuşacak
Hemofili hastaları gen tedavisi ile sağlığına kavuştu

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Umutcan İşletici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu