Ekonomi

Iğdır’ın yarım asırlık bağlarında üzüm bereketi

IĞDIR (AA) – İdiriYarım asırlık bağlarda yetişen üzümler hasat edilmeye başlandı.

İklimi ve coğrafi konumu nedeniyle pek çok meyve ve sebze çeşidinin yetiştirildiği bir şehirde üzüm üretimi de önemli bir yer tutmaktadır.

Yarım asırdır şehirde üzüm bağlarında yetiştirilen farklı tatlara sahip üzüm çeşitleri halk arasında Elhak, Miskal, Asger, Beef Emchechi, Raisins ve Khachaba olarak adlandırılıyor.

Her yıl eylül ayı sonunda başlayan üzüm hasadı ağırlıklı olarak iç piyasada tüketilirken, bu yıl 100 tonun üzerinde hasat yapılması bekleniyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Yolcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin verimli bahçelerinde geçmişte yoğun üzüm üretiminin yapıldığını söyledi.

Yolku’ya göre, bu yıl üzüm hasadı başladı,

“İl genelinde yaklaşık 90 dönüm bağımız var. Genelde yerel çeşitler üretiliyor. Verim dekara yaklaşık 1200 kilogram. 100 tondan fazla üzüm bekliyoruz. Üzümler yerel olarak üretiliyor, sofralık olarak tüketiliyor. Bu üzümler iç piyasada satılıyor ve “Gerçekten bu ürünü emekle üretiyorlar.”

Yolcu, bölgede üretilen üzümlerin geniş bir üne sahip olduğunu ve şehirde farklı üzüm türlerinin yetiştirildiğini kaydetti.

Yolçu, bölgedeki bağların eski olduğunu belirterek, “Burada yetiştirilen üzümler de bölgede ve bölgede rağbet görüyor. Buradaki bağların bazıları 50 yıllık. Bu bağlar uzun süredir var. Sıra Ermenistan. Sırada Nahçıvan var. Geçmişte bu bölgeler hep bağ olarak kullanılmış. Çok güzel, kendine has bir tadı ve tadı var.”

İdar'ın yarım asırlık bağlarında üzüm bolluğu

İdar'ın yarım asırlık bağlarında üzüm bolluğu

İdar'ın yarım asırlık bağlarında üzüm bolluğu

İdar'ın yarım asırlık bağlarında üzüm bolluğuİdar'ın yarım asırlık bağlarında üzüm bolluğu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu