Ekonomi

İngiliz hükümeti, doğal gaz fiyatı krizi için çözüm arayışında

İngiltere İş, Enerji Sanayi Stratejisi Bakanı Kwasi Quarteng, artan doğal gaz talebi nedeniyle ülkede arz yetersizliğinden kaynaklanan yüksek fiyat krizini çözeceklerine söz verdi.

İngiliz resmi yayıncısı BBC’nin haberine göre Quarting, tavan fiyat uygulaması nedeniyle doğalgaz fiyatlarındaki artışı tam olarak yansıtamayan büyük enerji şirketlerine kredi desteğinin bir seçenek olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Quarteng, ülkenin en büyük karbondioksit üreticisi olan CF Industries’in üretimini artırmak için İngiliz hükümetinden mali yardım alabileceğini kaydetti.

Quarteng, “Mükelleflerin kötü yönetilen enerji şirketlerine para enjekte etmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum.” diyen Quarteng, İngiliz hükümetinin doğal gaz fiyatlarını doğrudan ve sınırsız bir şekilde artıramayan enerji şirketlerini kurtarma becerisine dikkat çekti. Dedim.

Quarteng, artan doğal gaz talebi nedeniyle yetersiz arz nedeniyle ülkedeki yüksek fiyat krizini çözme sözü verdi.

İngiliz hükümetinin finansal sorunları olan büyük enerji şirketlerine kredi yardımı yapmayı düşündüğünü kaydeden Quarteng, “Bu politikayı uygularsak (enerji şirketleri) kredileri geri ödemeyi bekleyecek” dedi. Dedim.

Aile başına yıllık ortalama 13 139 ek vergi artışı

İngiltere’de son dönemde yaşanan arz ve talep dengesizlikleri nedeniyle hızla artan enerji fiyatları nedeniyle aile başına yıllık 13 139 ek verginin gelecek ay vergilere yansıtılması bekleniyor.

İngiliz teftiş kurumu Ofgem tarafından belirlenen bir düzenlemeye göre, İngiltere’deki enerji şirketleri, standart bir tarife kullanarak müşteri vergilerini yılda maksimum 38 1138’e kadar artırabiliyor.

Düzenleyici tarafından tüketici haklarını korumak için kullanılan tavan fiyatın önümüzdeki ay 77 1.277’ye çıkması planlanıyor.

Birleşik Krallık’ta, tüketici enerji fiyatı tavanı ilk olarak Ocak 2019’da tanıtıldı. Üst fiyat limiti şimdiye kadar yılda iki kez yeniden değerlenmiştir.

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Quarteng, 20 Eylül’de Centrica ve E.ON gibi önde gelen enerji yöneticileriyle bir araya geldi.

İngiltere’de toptan doğalgaz fiyatları Ocak ayından bu yana yüzde 250 arttı

Sektörü temsil eden platformlardan İngiltere Petrol ve Doğalgaz’ın verilerine göre İngiltere’de doğalgaz toptan fiyatları Ocak ayından bu yana yüzde 250, Ağustos ayından bu yana yüzde 70 arttı.

Konuyu değerlendiren İngiltere Enerji CEO’su Emma Pinkbeck, İngiliz hükümetinin devam eden süreçlerden en az kayıpla çıkmak için artık enerji şirketlerine odaklanması gerektiğini söyledi.

Bu arada, CF Industries 16 Eylül’de İngiltere’deki iki üretim tesisini mali baskı nedeniyle kapatmaya karar verdiğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu