Gündem

İngiliz parlamentosu tartışmalı vergi artışını kabul etti

İngiltere’de Parlamento, vergi mükelleflerinin ulusal sigorta primlerini %1,25 oranında artırmak için bir yasa tasarısını kabul etti.

İngiltere’de Parlamento, Vergi Ulusal vergi mükellefleri Sigorta Katkılarda yüzde 1,25’lik bir artış sağlayacak bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarı meclis oylamasında 248’e karşı 319 oyla kabul edildi, ancak eski Çalışma ve Emeklilik Bakanı Esther McVeigh de dahil olmak üzere 37 Muhafazakar milletvekili ya reddetti ya da oy vermedi.

Hükümet, yeni bir “sağlık ve sosyal güvenlik vergisi” kapsamında alınacak olan yılda 12 12 milyarın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hastane bekleme sürelerini azaltmak için kullanılacağını söyledi.

Ulusal sigorta primlerinin Nisan 2022’den itibaren %1,25 oranında artmasını öngören tasarı, Lordlar Kamarası tarafından onaylandıktan ve Kraliçe tarafından imzalandıktan sonra yasalaşacak.

Tasarıyı Pazartesi günü sunan Başbakan Boris Johnson, vergi artışlarının ülkenin uzun vadeli sosyal güvenlik sorunlarını da çözeceğini savundu, ancak muhalefet düzenlemenin düşük gelirli kişilerin gelirlerini azaltma amaçlı olduğunu ve sorunun, zenginlere daha yüksek vergiler koyarak çözüldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hasan Essen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu