Ekonomi

İngiltere’de salgın nedeniyle günde 50 mağaza kapandı

İngiltere’de yapılan bir araştırma, ülkede ekonomiyi olumsuz etkileyen Kovid-19 salgını nedeniyle günde ortalama 50 mağazanın kapandığını tespit etti.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, ülkede ekonomiyi olumsuz etkileyen Kovid-19 salgını nedeniyle günde ortalama 50 mağazanın kapandığını tespit etti.

İngiltere’de yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomik sıkıntılar bu yılın ilk altı ayında ülkenin en büyük caddelerinde ve alışveriş merkezlerinde yaklaşık 9 bin ağın kapanmasına neden oldu. İngiltere’de bir veri analiz şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, salgınla ilgili alışveriş alışkanlıkları mağaza kapanışlarını etkiledi ve ülkede günde ortalama 50 mağaza kapanıyor.

Anketi gerçekleştiren veri şirketi PwC, Birleşik Krallık 200 binden fazla zincir perakende mağaza, restoran, Banka Şubeler ve Spor Salonlar gibi işletmeleri araştırdı. Pwc’ye göre 2021’in ilk 6 ayında ülkede 3.488 mağaza açılmasına rağmen kapanma çok daha yüksek oldu. Yılın ilk 6 ayında toplam 8.739 mağaza kapanırken, net satışlar 5.251 puana geriledi. Veriler ayrıca Birleşik Krallık’ta mağaza açılışlarının 6 yılın en düşük seviyesinde olduğunu ve mağazaların yüzde 83’ünün 5 yılda kaybedildiğini gösteriyor.

Tüketici alışkanlıkları değişti

Araştırma, araba satıcılarının ve bahis mağazalarının da küçüldüğünü, alışveriş davranışlarının değiştiğini ve tüketicilerin internet üzerinden giderek daha fazla değiştiğini kanıtladı. Salgın sürecinden en çok etkilenen bölgelerin şehir merkezleri olduğu belirtilirken, paket servis zincirleri, süpermarketler, hobi ekipmanları ve mobilya sağlayıcılarının diğer sektörlere kıyasla salgından kötü etkilenmediği belirtildi.

Aşı pasaportları tehdit oluşturuyor

PwC tüketici pazarları başkanı Lisa Hooker şunları söyledi: Son dakika Hooker, “Kısıtlamalar ve karantinalar 2021’e kadar devam ettiğinde mağazaların bu yıl kapanmasını bekliyoruz.” Dedi. İyileşeceğini umduğunu, konut sektörüne yönelik tehdidin sokağa çıkma yasağı veya aşı ile devam ettiğini sözlerine ekledi. Gelecekte pasaport.

Öte yandan PwC verilerine göre 2020 yılının ilk 6 ayında, 2021 yılında mağaza kapatma oranlarında düşüş yaşandığı kaydedildi. Verilere göre 2020 yılında 11 bin 120 mağazanın Covid-19 nedeniyle kapanacağı söyleniyor. – Manchester

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu