Gündem

İngiltere’de yüzde 1,25’lik vergi artışı onaylandı

İngiltere’de sağlık ve sosyal hizmet lehinde oy kullanan milletvekilleri, gelir vergisinde yüzde 1,25’lik bir artışı onayladılar.

İngiltere’de, sağlık ve sosyal bakımı desteklemek için vergileri artırmak için oy kullanan milletvekilleri, gelir vergisinde %1,25’lik bir artışı onayladı.

Bu haftanın başlarında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gelir vergisinde %1.25’lik bir artış önerdi. Ava CamarasMilletvekilleri oylama ile onaylandı. Oylamada, 319 milletvekili “Evet” oyu verdi ve 248 milletvekili, ülkedeki sağlık ve sosyal bakımın finanse edilmesine yardımcı olmak için sigorta vergisini yüzde 1,25 oranında artırmak için “Hayır” oyu kullandı.

Avam Kamarası’nda oylama sırasında Tutucu Parti milletvekilleri vergi artışını protesto etti. Oylamaya yanıt Johnson’ın vergi tekliflerini açıklamasından sadece bir gün sonra muhalefet milletvekilleri, teklifin değerlendirilmesi için verilen sürenin kısa olduğunu ve vergiyi artırmanın toplumsal sorunları çözmeyeceğini savundu.

İşçi Partisi, insanların bunu yapmak için evlerini satmak zorunda kalabilecekleri endişesini dile getirdi. İşçi Partisi’nden Rachel Reeves, “Sosyal bakım ülkemiz için büyük bir zorluk. Önümüzde başka zorluklar var. Farklı davranmalıyız” dedi.

Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek vergi

Johnson’ın vergilerinin artırılması önerisiyle Muhafazakar Parti’nin vergi ve emekli maaşlarında manifesto yükümlülükleri ihlal edilirken, önerilen vergi artış oranı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Vergi gelirlerinin 12 milyar artması bekleniyor

Hükümet planlarına göre, %1,25’lik vergi artışı, vergi gelirlerini yılda 12 12 milyar artıracak. Hükümet, 36 36 milyarın büyük kısmını Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) açığı için ilk üç yılda kullanmayı planlıyor.

4 5,4 milyar vergi artışı sosyal hizmetler sistemine gönderilecek

Artan verginin koronavirüs pandemisi nedeniyle Ulusal Sağlık Hizmetinde tedavi bekleyen hasta sayısını azaltmak için kullanılacağını iddia eden Johnson, planın bakıma muhtaçların karşılaştığı “feci maliyetlere” hitap edeceğini söyledi. Johnson ayrıca vergilerin 2023’ten itibaren geçerli olan sosyal güvenlik sisteminde yapılacak değişikliklere de harcanacağını söyledi. Bunun için 4 5.4 milyar vergi ayrılacağı söyleniyor.

(Eileen Albayrak / İnsansız Hava Araçları)

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu