Ekonomi

İSKİ’nin suya yüzde 15.62 zam teklifi kabul edildi! Gözler İBB Meclisi’ne çevrildi

İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu’nda İSKİ’nin yüzde 39’luk zam teklifi AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla reddedildi. Halk İttifakı’nın yüzde 15,62’lik önerisi oybirliğiyle kabul edildi. Yukarıdaki öneri İBB Meclisi’nde kabul edilirse İstanbullular yüzde 15,62 artışla suyu kullanacak.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) 2. Olağanüstü Genel Kurulu, gündem artışıyla gerçekleştirildi. YenicapDoktora Mimarı Kadir Topbaş Sudaki artış, Gösteri ve Sanat Merkezi’nde bir komite tarafından tartışılarak karara bağlandı.

Nedenlerini açıkladı

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, tahtada 2021 yılı su tarifesine ilişkin sunum yaptı. Mermutlu’ya göre İstanbul’un altyapısı nüfus artışına paralel olarak büyümeye devam ediyor. Eski ve eskimiş boru hatlarının ve ekipmanların bakımı, onarımı ve yükseltilmesi gerekir. Su dışarıdan temin edilmektedir. İstanbul, Istrankaları, Yeşil Çay ve Melen gibi. “Elektrik fiyatlarındaki son artıştan bu yana elektrik maliyeti önemli ölçüde arttı. Artan yakıt ve personel maliyetleri bütçeye ekleniyor. Dövize dayalı ithal ekipman ve kimyasalların maliyeti arttı. İnşaat maliyetleri de önemli ölçüde arttı. “dedi.

“Paskalya’yı 6 kez teklif ettik”

Devam eden projeler ve devam eden proje maliyetleri hakkında bilgi veren Rif Mermutlu, İSKİ’nin artan maliyetlerine ilişkin verileri paylaştı. Mermutlu, diğer vergiler arasında en düşük oranın 38 lira ile su vergisi olduğunu kaydetti. Mermutlu, “İSKİ Genel Kurulu’na 6 kat zam teklifinde bulunduk. 2019 Kasım’da %20 zam teklifimiz kabul edilmedi. Temmuz 2020’de %25 zam teklifimiz %12,62 oyla kabul edildi ancak bu Fiyatlar bakım ücreti olarak kaldırıldı.Yine %20 fiyat ayarlaması teklif ettik.Bu %0 idi.Aralık 2020’de %20 talebimiz 6.84 olarak belirlendi. son 2 2021 Mayıs’ta %25 talebimiz sıfır “Haziran 2021’de %23 talebimiz yine sıfırdı. Bütçe onaylanıp tarifeler onaylanmayınca gelirlerimiz azaldı” dedi.

Yüzde 39 işe alım teklifi yapıldı

Meclise hitap etmek isteyen სSKİ Genel Müdürü Planlama ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Selim Bilmen, “Son artış Aralık 2020’de gerçekleşti. Ocak 2021’den Ağustos 2021’e kadar enflasyon farkı 11,1’di. Bunu da ekleseydik yüzde 11,1’lik ek bir artış olurdu. Biz de öyle düşündük. 3-3,5 puanlık bir artışla 14,36’lık bir artış sunuyoruz. Bu, CHP grubunun daha önce açıkladığı asgari ücret oranı olan 14.37’nin 8 aylık kısmı baz alınarak belirlendi. Asgari Ücret Artı Aralık TÜFE. CHP grup sözcüsü Tarık Balial da yüzde 39’luk zam teklifinin İSKİ teknik çalışmalarıyla belirlendiğini söyledi.

Cumhuriyetçi İttifak Grubu’nun teklifi kabul edildi

Konuşmaların ardından önerge oylamaya sunuldu. İSKİ’nin yüzde 39’luk artış teklifi AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla reddedilirken, Halk İttifakı’nın yüzde 15,62’lik teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Gözler İBB Meclisine Bakıyor

Öneri İBB Meclisi’ne sunulacak. Burada onaylanırsa İstanbullular yüzde 15,62 oranında artırılmış su kullanacak.

İSKİ, suyu yüzde 15,62 artırma teklifini kabul etti!  Gözler İBB Meclisine çevrildi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu