Ekonomi

İstanbul’da 50 binden fazla motokuryenin daha fazla para kazanma hırsı trafikte kaos yaratıyor

BİR İSTANBUL (Haberler.com) – İstanbulTaksiler sorunu Türkiye’de son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri olmasına rağmen, trafiğin karşılaştığı bir diğer önemli sorun da otobüslerin giderek artan kural ihlalleridir. Sabahın erken saatlerinden gece yarısına kadar evlere ve iş yerlerine siparişleri ulaştırmaya çalışan motosikletliler, trafik kurallarını hiçe sayarak her gün onlarca kazaya neden oluyor.

Pandemide sayısı artan çok sayıda otobüs de siparişleri yükseltmek için kaldırımları ve kaldırımları işgal etmeye başladı. Bu durumun en büyük nedeni “Craftsman Courier” adı verilen bir sistemden kaynaklanmaktadır. Araç sürücülerinin çok azı sigortalı şirketlerde çalışmaktadır. Araba kurye sistemindeki bir tüccar, hizmet vereceği şirketle bir iş sözleşmesi yapar. Ayrıca bonus sistemi e-ticaret veya yiyecek içecek sektöründe hizmet veren kuryeler için de geçerlidir. Bir kurye ne kadar çok paket taşırsa o kadar çok üretir. Daha fazla paket taşımak, daha fazla ihlal anlamına gelir.

Milliet’ten Mert İnan Gazetesi HaberlerÜcretli personel almak istemeyen bazı şirketler, kendilerine göre taşeronlarla sözleşmeler yapmaktadır. Taşeron firma ile kurye arasında iş sözleşmesi yapılırken kurye kendi sigorta primini ödeyerek şahıs şirketi oluşturur. Bu sistemde kurye kendi faturalarını ve vergilerini ödediğinde tüm masrafları kendisi karşılar. Özel şirketler kuran bazı kuryeler sekiz veya on kişilik filolar kurmuş ve taşeronlara hizmet vermektedir. Ancak bu kaotik durumdan en çok sürücüler zarar görmektedir. Ticari kurye modeli nedeniyle trafik kurallarının hiçe sayılmasına neden olan birçok kaza meydana gelebilmektedir.

Zanaatkar kurye adı verilen bir sistemde, sipariş sayısı kadar bonus alan kuryeler de zamanla ters düşerek trafik kaosuna neden oluyor.

50 bini aşkın motosikletli kuryenin İstanbul'da daha fazla para kazanma hırsı trafikte kaos yaratıyor

İstanbul Motosiklet Kuryeleri Derneği Başkanı Murat Tomris, megalopoliste en az 50 bin motosikletli kurye bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu arkadaşlarımız ağırlıklı olarak gıda ve e-ticaret sektörüne hizmet veriyor. E-ticaret firmaları ve ev catering ve catering hizmeti veren firmalar artan talep üzerine önüne gelen herkesi işe almaya başladılar. Doğru ekipmanları kullanıyorlar. Birçoğu kaldırımdan çıkıyor, birçoğu özellikle şeritte her türlü düzensizliği yapıyor. Ama meselenin başka bir yönü daha var.

Trafik kurallarını göz ardı eden kişiler kısmen istihdam edilmektedir. Sorun zaten premium motosikletlerde görülüyor. Paketleme büyüme süresi 30-40 dakika ile sınırlıdır ve sadece bu süreyi aşmayanlar bonus kazanır. Firmalar sorumluluk almamak adına bayi kurye dediğimiz modele geçtiler. Kuryeler Bakur’da olup belli bir prim karşılığında hizmet veren tüccarlardır. Kuryeler günde 12 ila 15 saat çalışır. Yağmursuz ve karsız çalışan bu insanlar aslında modern köleler haline geldiler. Ayda ortalama 10-12 bin lira kazanmalarına rağmen masrafları kendilerine ait olan bu kişilerin ciddi bir eğitime ve kontrole ihtiyaçları var.

Motosiklet Kuryeleri Derneği Mustafa Özdemir şunları söyledi:

“Geçmişte firmalar arasında evrak getirirken artık 17 yaş üstü binlerce kişiye koli hizmeti veriliyor. Esnaf kurye modeli insanları zamanında rekabet etmeye zorluyor ve kuralları çiğniyor. Zamanında alamayacaksınız, teslim etmeyeceksiniz. “Bunu söylediğinde hayatları tehlikede.

Mesele şu ki, bir kurye ne kadar çok paket taşırsa o kadar çok para kazanır. Ekipman ve eğitim eksikliğinin yanı sıra denetim de yetersizdir. Maaşlı bir şirketin personeli olarak çalışanlar 4-5 bin lira alırken, tüccarlar kuryeler 10-12 bin lira alıyor, ancak tüm masraflar onlar tarafından karşılanıyor. Aslında masrafları ödediğinizde geriye 5-6 bin lira kalıyor. Üstelik bu rakam 13-14 saatlik çalışmaya denk geliyor. Eski bir sistem olsaydı, yol kusurlarından ve kazalardan kuryelerin bağlı olduğu şirket sorumlu olurdu, ancak şimdi tüm sorumluluk kuryelere aittir. ”

İstanbul'da daha fazla para kazanmak için 50.000'den fazla motosikletli kurye hırsı trafikte kaos yaratıyor

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu