Ekonomi

İTO Başkanı Avdagiç’ten boşta bulunan servis plakalarına ilişkin öneri Açıklaması

BİR İSTANBUL (AA) – İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’daki servis eksikliğiyle ilgili olarak, “Boş servis plakaları dolu trafiğin sebebidir. İTO olarak bizim tavsiyemiz trafikte olmayan 5 bin plaka için 31 plakadır. taşıma. Aralık 2021 için bir son tarih belirleyelim. Bu tarihten sonra henüz çalışmayan levhalar kapatılmalı ve bu levhalar yeni uygulamalara açılmalıdır.

Avdagic yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’da servis araçlarında sorun yaşandığını söyledi. Bunun üç ana nedeni olduğunu söyleyen Avdagic, “Ehliyet yöntemi gelir kaynağı değil, iş kapısıdır. Bu şekilde kullanıldığında sorunlar çözülmelidir. Hizmetin asıl sebebi atıl plakaların şişmesidir. .İkinci çalışma saatleri ise saat olarak planlanmıştır.”Saat giderek kullanılmaz hale geldiği için herkes kendi saat düzenlemesini yapıyor. Sabah bu yoğunluğu dağıtmamız gerekiyor. Servis araçları hem fabrikaya hem de okula hizmet veremez. Üçüncüsü, sürücü teslimatı sorunu var. “Değerlendirmesini yaptı.

Avdagic, İstanbul’da 50 bin servis aracı bulunduğunu, bu araçların 18 bininin okul aracı, geri kalanının ise personel taşımacılığında kullanıldığını söyledi.

“Aracı tatmin etmeyen tek bir servis plakası bırakma lüksümüz yok”

ITO Başkanı Avdagic, servis plakası tedarikinin sınırlı olduğunu söyledi. Avdagic, İstanbul’da arabasını sattıkları veya başka işler yaptıkları için araçta sisteme entegre olmayan okul ve personel servis plakalarını teslim etmek zorunda olduklarını söyledi.

“50 bin plaka bile yetmiyor. Aracı karşılamayan, öğrenci ve personeli barındırmayan tek bir servis plakası bırakma lüksümüz yok. Boş servis plakaları tam trafiğin sebebi. İTO olarak bizim tavsiye 31 Aralık 2021’dir. “Hareket etmeyen 5 bin plaka için. Bu tarihten sonra henüz çalışmayan plakalar kapatılmalı ve bu plakalar yeni uygulamalara açılmalıdır.”

Avdagic, servis araçlarının teslimatında sorunlar olduğunu ve çözümün servis ihtiyaçlarına yönelik plan ve tahminler yapmak olduğunu söyledi.

Servis araç operatörlerine de önerilerde bulunan Avdagic, “Asker bayilerin elinde tek bir araç olmadığını söylüyor. Devletimizle koordineli bir şekilde örneğin önümüzdeki 10 yıl için bir plan yapmalarını istiyoruz, Bu segmentlerde ve bu miktarda arabaya ihtiyaç duyulacak. “Bir ihtiyacımız ve talebimiz var ve onlara otomobil üreticisi diyoruz. Bu, otomobil sorununa doğru çözümü bulmamızın tek yolu. sorun.” Değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu