Gündem

Japon SkyDrive, 2025 Osaka Expo’da eVTOL sistemli uçan taksi ile yolcu taşıyacak

Japonya SkyDrive, Osaka’daki 2025 Dünya Fuarı’nda Elektrikli Dikey Kalkış ve İniş Sistemi (eVTOL) sistemi ile donatılmış uçan aracıyla taksi hizmeti sunacak.

Japonya Yabancı Muhabirler Kulübü’nde (FCCJ), SkyDrive CEO’su (Fukuzawa Tomohiro), “yüzyılda bir hareket devrimi gerçekleştirmek” istediklerini söyledi.

Fukuzawa, “Arabalar ve uçaklar bir asır önce insanlara ‘istedikleri yere gidebilirler’ diye tanıtıldı” dedi. Sonraki yüzyıl için sadece olaylar vardı, bir devrim değil. dedi.

Uçan araçları helikopterlerden “daha sessiz ve kullanımı daha kolay” olarak nitelendiren Fukuzawa, projenin bir parçası olarak Osaka Eyaleti ve Osaka İlçesi ile imzaladıkları anlaşmaya atıfta bulundu.

Fukuzawa, anlaşmanın uçan araba varlıklarının sosyal kabulü için “umut yarattığını” belirterek, “Osaka’nın güçlü liderliği projemiz için “itici güç”.

Fukuzawa, dünyada “elektrikli dikey kalkış ve iniş” sistemi (eVTOL) ile uçan makineler geliştirmeye çalışan firmalardan sadece 10’unun test uçuşları gerçekleştirdiğini kaydetti.

Ağustos 2020’de test edildi

SkyDrive, SkyDrive SD-03’ü, her iki tarafında iki pervane bulunan bir elektrik motoruyla çalışan dünyanın en küçük eVTOL aracı olarak geliştirmeyi amaçlıyor.

Tokyo merkezli firmanın, Toyota Motor ve Mitsubishi Heavy Industries’deki mühendisler de dahil olmak üzere yaklaşık 100 çalışanı bulunuyor.

Kyodo haber ajansı, bir uçağın ilk insanlı test uçuşunun Ağustos 2020’de Japon halkının önünde SkyDrive tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

SkyDrive, bu ay Osaka ile uçakların 2025 Dünya Fuarı’nda hizmet vermesini sağlayacak bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Proje hakkında konuşan Osaka Valisi Yoshimiura Hirofum, 2024 yılına kadar Osaka Körfezi’ndeki uçan makinelerin yolcuları taşımasını istediğini söyledi.

Hirofum, “Universal Studio Japan” kampüsü ile bir rota örneği olarak pazarın kurulacağı yapay ada Yumeshima arasında 5 kilometrelik bir mesafe gösterdi.

13 Nisan-13 Ekim 2025 tarihleri ​​arasında Osaka’da gerçekleşmesi beklenen Expo 2025’e 150 ülke ve 25 uluslararası kuruluşun katılması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu