Ekonomi

‘Kamu özel sektör iş birliğinde altın çağ yaşanıyor’

Sen DEİK KÖİ Komitesi’nin Özel Sektör İşbirliği (PPP) modeli kapsamındaki projelerin tartışıldığı toplantıda pandeminin altyapı yatırımlarına etkisi gündeme geldi. Toplantıda konuşan İstanbul Kamu Özel Sektör İşbirliği Merkezi (PPPCOE) ve Dünya PPP Uzmanları Birliği (WAPPP) Orta Asya Daire Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, TürkiyeKalkınma bankaları ile Türkiye’deki projeleri finanse eden Türk şirketlerinin birlikte çalışabileceğinin altını çizdi.

“KÖİ’ler açısından altın bir çağda yaşıyoruz. Bankalar şirketleri biliyor ve güveniyor. Şirketlerimiz deneyim kazandı ve yurtdışında her türlü projede yer alıyor. Bu katılma, paylaşma ve işbirliği fırsatı her zaman kolay değil. Bunu değerlendirmeliyiz. Ülke için fırsat” dedi.

DEİK PPP Komite Toplantısı, İstanbul Kamu-Özel İşbirliği Merkezi (PPPCOE) ve Dünya PPP Uzmanları Birliği (WAPPP) Orta Asya Daire Başkanı Dr. Asya Altyapısı Eyüp Vural Aydın başkanlığında Yatırım Banka (“AAIB”) Türkiye Temsilcisi Evren Dilekli ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD Türkiye Başkan Yardımcısı Şüle Kılıç. Toplantıda ortaya çıkan konu, pandemi nedeniyle ulusal bütçenin sağlık harcamalarına kaydırılmasının ardından, ülkelerin altyapı sektörü başta olmak üzere yatırım ihtiyaçlarına ayırmak zorunda oldukları payların ciddi oranda azalmasının sonuçları oldu. Pandeminin bir diğer sonucu da iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi konuların ele alınmasında daha aktif rol almanın önemiydi.

“Pandemi dengeleri değiştirdi”

KÖİ uzmanlarının da katıldığı toplantıda, Türkiye’nin son 10 yılda başarılı operasyonel deneyime sahip olduğu KÖİ projelerinin geleceği ve hangi alanlara odaklanması gerektiği gibi önemli konular tartışılırken, Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası ile görüşüldü. Asya Yatırım ve Kalkınma Bankası temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bankaların gelecekteki altyapı yatırımlarının finansmanında aradıkları kriterler hakkında bilgi alındı. Altyapı yatırımlarının finansmanının pandemi öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı döneme ayrıldığını vurgulayan konuşmacılar, finanse edecekleri gerekli projelerin çevreye zarar vermediğini; Pandemi sonrası sadece çevreye zarar vermekle kalmayıp küresel ısınmayla mücadeleye de katkı sağlaması gerektiğini söylediler.

Türkiye ile anlaşacağız

Toplantı moderatörü Dr. Aydın, gelişmelerin ülkelerin sağlam, sürdürülebilir ve çevre dostu bir şekilde altyapı ve sürdürülebilirliğe yatırım yapmak için daha fazla fon alması gerektiğini söyledi. Aydın, “Şu anda uluslararası bankaların tutumu ve finansman kriterleri çok önemli hale geldi. Doğu’nun büyüyen finansal gücünün bir parçası olan Asya Yatırım ve Kalkınma Bankası, önümüzdeki dönemde Türkiye pazarına özel önem verme kararı aldı. Bu önemli husus, “Bunu yapmaya devam edecek olan banka, diğer kalkınma bankalarıyla yakın çalışma ilişkileri geliştirmiştir” dedi.

İklim değişikliğine odaklanın

Çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerinin projenin geliştirme aşamalarının ayrılmaz bir parçası olacağını söyleyen Aydın, değişen kriterleri ve refleksleri dinlediklerini söyledi. Türk şirketlerinin KÖİ proje geliştirme deneyimleri ve başarıları açısından küresel inşaat kabiliyetleri “Geliştirici bankalar proje finansmanında altyapı yatırımı konusunda daha az risk alıyorlar. İklim değişikliği üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyorlar” dedi.

“Altın çağ yaşıyor”

Bugüne kadar Türkiye’deki birçok KÖİ projesi EIB, EBRD, IFC; İSDB ve AIIB gibi çok uluslu bankalar tarafından finanse edildiğini vurgulayan Aydın, “Özellikle yerel düzeyde projelere öncelik verilerek değişen koşullara uyum sağlanarak bu yatırımlar artırılabilir. Ayrıca Orta Asya ve Doğu Avrupa gibi ülkelerde de “Kalkınma” Türkiye’deki projeler de finanse edilebilir.Bankalar ve Türk şirketleri birlikte çalışıyor.KÖİ açısından altın bir çağ yaşıyoruz.Bankalar şirketleri biliyor ve güveniyor.Firmalarımız deneyim kazandı ve yurtdışında her türlü projeye başvurdu.Bu fırsat her zaman katılmak, paylaşmak ve işbirliği yapmak, “Almak kolay değil. Bu fırsat ülke için iyi. Kullanmak zorundayız” dedi.

Haber Ajansı Demirören – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu