Ekonomi

Kastamonu Belediyesi yılda 100 bin ata tohumu fidesi üretecek

Castamönü Belediye Başkanı Op. Dr. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında Kuseykent ilçesinde tasarlanıp inşa edilen yeni yerleşkesinde kurulacak seralar üretime büyük katkı sağlayacak.

Castamönü Belediye Başkanı Op. doktor Rahmi Galip VidinlioğluPark ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Kusikent ilçesinde kurulu ve inşaatı devam eden yeni yerleşkesinde kurulacak seralar üretime büyük katkı sağlayacak. Bu kapsamda yılda 100 bin fidan üretilmesi planlanıyor.

Castamönü Belediye Başkanı Op. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun iki yıl önce başlattığı “Atalarımızın Tohumlarını Koruyoruz” projesine önemli katkı sağlayacak Dr. Seralar, komple otomasyon sistemi ile donatıldı. İki yılda 100 binden fazla fidan dağıtımı yapan Kastamonu Belediyesi, yeni seralarının devreye girmesinin ardından yılda 100 bin fidan üretecek.

Çalışmaları açıklayan Başkan Vidinlioğlu, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün fiziki satışlarının yüzde 95’in üzerinde olduğunu söyledi. Başkan Vidinlioğlu, yeni kampüsün üretime önemli katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Üç yeni seramız 1.000 metrekare olacak. Ayrıca mevcut iki seramız da buraya taşınacak. Yine 1.500 metrekare oyuncak depolama alanımız olacak ve 450 metrekare yeşil alan.” “Ayrıca antrepomuz ve fide ambarlarımız da olacak” dedi.

“Yağmur ve kar suyu depolanır”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu’na göre, yağmur ve kar suları depolanacak, “Kampüs içine kuracağımız seralar tam otomatik olacak. Kar ve yağmur suyu bile depolanacak ve yeşil alanların sulanmasında kullanılacak. Araba Birçok uygulama cihazlar üzerinden kontrol edilebilir. Kışın alan karla kaplandığında kar eritme sistemlerimiz devreye girecek. Kar suyu koruyucu bir sistemle depolama tanklarına taşınacaktır. Suyumuzdan hiçbir şey kaybolmaz. Tesisin çevresel yönlerine odaklanacağını düşünüyorum” dedi.

“El değmeden üretim gerçekleşecek”

Vidinlioğlu, fideleri insan teması olmadan ürettiklerini belirterek, “Sera nemi, sıcaklık, yaz ve kış sulama kalitesi mobil cihazlarla tam olarak kontrol edilebiliyor veya sera şalterleri ile otomatik olarak sağlanabiliyor. Seralar sorunları otomatik olarak çözebilecek. otomasyon, biz sadece takip ediyoruz. Bu sistemle aile tohumlarımızı da daha verimli üretebileceğiz. Bu seralarda yaz çiçekleri üretiyoruz” dedi. – Castamönü

Kastamonu belediyesi yılda 100.000 ata fidanı üretiyor
Kastamonu belediyesi yılda 100.000 ata fidanı üretiyor
Kastamonu belediyesi yılda 100.000 ata fidanı üretiyor

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu