Gündem

Katar’ın Riyad Büyükelçisi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hureyci’ye güven mektubunu sundu

Katar’ın Riyad Büyükelçisi Bandar bin Muhammed Al-Attiyah’ın, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Walid Al-Huraychi’ye itimatnamesini sunduğu bildirildi.

Katar Riyad Büyükelçi Bandar bin Muhammed Al-Atiya Suudi Arabistan Güven mektubunu Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Hurais’e sunduğu bildiriliyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Körfez Suudi Arabistan’da 11 Ağustos’ta sona eren krizin ardından “Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi” olarak atanan Atiyeh’in, Huraych’a bir kredibilite mektubu sunduğu bildirildi.

Huraychi’den yapılan açıklamada, Attiyah’ın Kral Selman’a sunmak üzere güven mektubunun bir kopyasını aldığı belirtildi.

Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi, temsil ettiği ülke adına sözleşmeler akdetmek gibi diğer büyükelçilerden daha fazla yasal yetkiye sahiptir.

İki ülke arasında yaklaşık 4 yıl süren diplomatik krizin ardından Suudi Arabistan, Haziran ayında Katar’a ilk kez büyükelçi gönderdi.

kulak krizi

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de Katar’ı “terörist grupları desteklemek” ve ülkeye ekonomik ambargo uygulamakla suçlayarak diplomatik ilişkilerini kesti.

Katar bu ülkelere yönelik tüm iddiaları reddetse de bu durum Körfez bölgesinde bir krize yol açtı.

Basra Körfezi krizi, bu yıl 5 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın Al-Ula kentindeki Körfez İşbirliği Konseyi’nin 41. zirvesinde çözüldü.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan el-Suud, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını söyledi.

Krizin sona ermesinin ardından iki ülke arasında ikili ziyaretler başladı ve kara, hava ve sınırlar açıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Said İbicioğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu