Ekonomi

Kent Konseyi’nden gıda fiyatlarında fahiş artışa karşı çözüm teklifleri

Bursa (İHA) – Bursa (İHA) Bursa Belediye Meclisi Bölüm Şevket Orhan, Açıklamasında gıda fiyatlarındaki büyük artışa odaklanıldı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı keevket Orhan konuyla ilgili şu görüşleri yayınladı.

“Hepimizin bildiği gibi son dönemde hem dünyada hem de ülkemizde gıda fiyatları yükseliyor. Küresel etkisi olan kuraklık, iklim krizi ve salgının etkisi oldukça yüksek olmasına rağmen, Türkiye’de gıda fiyatlarındaki artış hızı artıyor. o kadar yüksek ki sadece yukarıdaki sebeplerden dolayı Atayan: Enflasyon verilerinin en yüksek olduğu ürünler analiz edilirken en başta gıda ürünleri geliyor. Tarım Gıda sektöründe kronikleşen yapısal sorunlar artan gıda fiyatlarını etkiliyor. Gıda tedarik zincirindeki piyasalar, fiyatlandırma konusunda bir tekel oluşturur. Türkiye’de yaklaşık 26 milyar ton gıda kaybediliyor. Bu olumsuz imajdan kurtulmanın yolu daha fazla üretim, zamanında denetim ve doğru fiyatlandırmadır. Sorun sadece çıkartmaların fahiş fiyatı değil. Yapısal sorunları çözmemiz gerekiyor. Aksi takdirde işletme fiyatları ile uğraşmak zorunda kalacağız. En kötü plan, hiç plan olmamasından iyidir. Üretim planlamasının pazara öncülük ettiğine inanıyorum. Ne ekilip ekileceğine bakanlık karar vermeli, çiftçi değil, bilim, toprak ve piyasa koşulları. Bakanlık tarafından hangi ürünlerin hangi miktarlarda, nerede ve hangi koşullarda satılacağının da belirtilmesi gerekiyor.

Şevket Orhan, en önemli konulardan biri olan yeni tarım stratejisinin en önemli başlıklarından birinin suyun verimli ve doğru kullanımını sağlamak için benimsenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Toprağın doğru kullanılması için tarımsal uygulamaları desteklemeye devam ediyoruz, Alınabilecek bir diğer önlem ise pazarlama ve dağıtım aşamasında tekelleşmeyi önlemek için yasal düzenlemelerin eklenmesidir. daha fazla ithalat yapmak, üreticinin arazi ve ürün üretimi yaparken karlı bir iş yapabileceği bir ortam yaratmak İşe alım ile ilgili kurumların daha verimli hale gelmesi gerekiyor. Güvenli olmalıdır. Tüm bu hayırsever çabalar ve çabalar sonucunda dürüst, samimi ve bilimsel kararlar alarak gıda enflasyonunu önleyebilir ve görmek istediğimiz tabloya ulaşabiliriz.

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu