Gündem

KILIÇDAROĞLU: EN BÜYÜK KAYBIMIZ; YÜKSEK YETENEKLİ İNSANLARIN GELECEĞİNİ DIŞARIDA ARAMALARIDIR

İZMİR (DHA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu“Fütürizm-Parlak Gelecek Çalıştayı”nın ardından, izmir30’u geçmiş EkimTürkiye’de 6.6 büyüklüğündeki depremin en yıkıcı olduğu Bayraklı ilçesine taşındı. Mansuroğlu ilçesinde depremzedelerle bir araya gelen ve Proje Bölgesi Mağdurlar Platformu üyelerini deprem konutu konusunda dinleyen Kılıçdaroğlu, “Refah devleti, stres yaşayan insanların yanında olan bir devlettir. Ecevit dönemi. Neredeler? gidiyor, dediler, bize mi söylediler?

“İhtiyacım yoksa yapılır”

Deprem Kılıçdaroğlu, metrekare ve konut alanlarının küçültülmesinden bahsederek, “Benzer birçok sorun var. Refah devleti yardım etmeli. Kağıt üzerinde imza attırıyorlar, ‘Evinizi yapacağız ama biz yapacağız’ diyorlar. öde.’ “Açıldığında, kimin afetten yana kimin karşı olduğunu göreceksiniz. Katların yüksekliği konusunda Sayın Tunch Sawyer’ı arayacağım. Demiştiniz. Gerekirse yapılmayacak.” dedi.

“Biz sadece takipçi değiliz, arkadaşlarımız var”

Bayraklı bölgesindeki gökdelenlere odaklanan Kılıçdaroğlu, “Bu yüksek binalar buraya yapılıyor. Neden başkaları yapılmaz? Engeller çıkarsa tüm İzmirliler hesap verecek. Ancak 11 belediye başkanının İzmir gibi daha birçok fırsatı içeren yeniden yapılanma maliyetini karşılaması imkansız. Kat yüksekliğini siz vereceksiniz, gelecek yapacak. Kimsenin cebinden fazla parası kalmayacak. Merak etmeyin takipçiyiz ama arkadaşlarımız. İYİ parti yöneticileri de burada. Biz onları takip ettikçe onlar da takip ediyor.”

“Bir ay sonra tek çadır bırakmadık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Sawyer, 30 Ekim depreminin ardından Deprem Daire Başkanlığı tarafından yoğun çalışmalara başladıklarını belirterek, “Bir ay sonra 50 bin kişiyi dışarıda bırakan 30 Kasım depremi nedeniyle çadır bırakmadık. Tüm İzmir Büyükşehir Belediyesi Depremlerimizi halkımız sahiplendi. Türkiye deprem sonrası bir dönem yaşadı. 10 üniversite ve 84 akademisyen ile İzmir’in röntgenini çekmek için dev bir projeye başladık. Tüm İzmir taramalarını yapıyoruz, sesi kaldırıyoruz ve aktif olan bugları tespit ediyoruz. Türkiye “Türkiye’de böyle bir çalışma yapılmadı. İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte Bayırkla’da 33.100 hanede deprem güvenlik kayıtları yayınlıyoruz” dedi.

“Yapmamız gerekeni yapacağız”

Sawyer, “‘Alan K’ veya ‘Korunması Gereken Alan’ adlı bir programı hayata geçirdik” diyen Sawyer, şöyle devam etti:

“Korunan alan ünvanını alan bölgelerde mevcut durum ne olursa olsun, mevzuata rağmen biz de aynısını yapabildik. Ev K sınırına girer girmez bir kat yapılabilir. Öyleyse emsal yükselsin. Büyükşehir ve Bayraklı Belediyesi olarak adanın ölçeğini gözden geçirdik. “Örnek olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu mevzuatın acilen değiştirilmesi gerekiyor. Bina dolu olabilir veya olmayabilir. Yarıdan az olduğu zaman kafalar karışıyor.”

“Haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz”

Proje Bölge Mağdurları Platformu adına konuşan Avukat Nilsu Karaman Aktar, “Malımıza Hazine tarafından el konuldu. Depremden kurtulmak için herhangi bir yardım almadım. Aktarılmadı. Deprem faturaları nereye kadar merak ediyorum. toplanır mı? Depremzedelere teslim edilecek mallarda tasarruf var mıydı? Bu felaket hepimizin başına gelebilir. Felaket bölgesi adına neden biraz yardım kullanamıyoruz? Proje alanı dışındaki arkadaşlarımızın da şikayetleri var. Hala kendi evlerine sahip olmak için bir bedel ödemek zorundalar. “Nasıl ödüyorlar? Arkadaşlarımızın hiçbir hakkı yok. Meclis açılır açılmaz bu kanunun değiştirilmesi için bir öneride bulunun. Statik bir plan olan zemin etütlerimizi ve ilkelerimizi değerli idarecilerimizden bize sunmalarını rica ederiz.” dedim.

KILIÇDAROĞLU: En büyük kaybımız;  Çok yetenekli insanlar geleceğe dışarıdan bakıyorlar.

KILIÇDAROĞLU: En büyük kaybımız;  Çok yetenekli insanlar geleceğe dışarıdan bakıyorlar.

KILIÇDAROĞLU: En büyük kaybımız;  Çok yetenekli insanlar geleceğe dışarıdan bakıyorlar.KILIÇDAROĞLU: En büyük kaybımız;  Çok yetenekli insanlar geleceğe dışarıdan bakıyorlar.

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu