Gündem

KKTC makamlarından, Rum kesiminde Atatürk’ün anlatıldığı kitabın sayfasının yırtılması ve toplatılması kararına tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Kıbrıs Rum Yönetimi (GKD)) Milli Eğitim Bakanlığı Yıkım Talimatı Sayfa 36 Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu

Kuzey Kıbrıs Türk Kıbrıs Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kıbrıs Roma Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazim Ortaöğretim Bakanlığı’nın (GCA) kullandığı “Oxford Discover Futures 3 Workbook” adlı kitapta. Mustafa Kemal ATATÜRK36. sayfanın kesilmesi emrini ve daha sonra kitaba “uygunsuz” olduğu gerekçesiyle el konulması kararını kınadı.

KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yunan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaöğretimde kullandığı sayfanın kesilmesi kararını şiddetle kınıyoruz. Kıbrıs Rum toplumu ve ardından Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı’nın kitabın tamamına ilişkin kararı “ilgisiz” olarak değerlendirildi. Bu, Kıbrıs Rum yönetiminin ırkçı tavrının yeni bir örneğidir. “İfadeler yer aldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki destansı mücadelesi ve Cumhuriyet sonrası yaptığı reformlarla sadece Türk milletine değil, tüm dünya ülkelerine ilham veren bir lider olduğunu iddia ederek, bunun Atatürk’e saygısızlık olduğuna dikkat çekildi. Önder. Türk milleti kabul edilemez.

Açıklamada, Kıbrıs Rum kesiminin Yunan eğitim sistemine yönelik düşmanca tavrının, Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye’nin adadaki varlığına tahammül edemediğini ve Türk milletinin şanlı tarihini sindiremediğini açıkça gösterdiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Atatürk’ü vatanımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. “İfadeler yer aldı.

“Şiddetle kınıyorum”

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amkaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu tutumunun cehalet ve anakronizm göstergesi olduğunu, en derin düşmanlık ve karmaşıklık olduğunu söyledi.

“Atatürk’ü kitaplardan, sayfalardan çıkarabilirler ama dünyaya mal olmuş Büyük Türkiye Milletinin liderini insanlığın kalbinden çıkarmaları mümkün değildir.” Amkaoğlu, Rumların, Atatürk’ün adı kitaptan silinirse kaybolmayacağını çok iyi bildiklerini vurguladı.

Amkaoლlu, “Soruyorum, tarihe mi, gerçekliğe mi dönüşecekler ve büyük lider, sayfayı çevirerek onun var olmadığını kabul edecek mi? Sayfa yırtıldığında, Yunan gençliği ve Rum çocukları, Atatürk’ü yazan Atatürk’ü öğrenmeyecekler mi? Türkiye tarihi? Yok sayılan, çağdışı ve düşmanca tavırlar. “Onu şiddetle kınıyorum.” gibi ifadeler kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammet İkbal Arslan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu