Teknoloji

Koronavirüs belirtilerinin değiştiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Artık soğuk algınlığı tablosu ön planda

Profesör Dr. Mehmed Ceyhan Yaptığı değerlendirmede, çoğu durumda koronavirüsün herhangi bir semptom göstermeden hastalığa neden olduğunu söyledi.

“Aşı bu işi alacak” gibi yanlış bir tahminde bulunulmamalıdır.

Prof. Ceyhan, “Sadece çocuklar için değil, yetişkinler için. Belli ki yetişkinlerin yüzde 85’i, çocukların yüzde 90’ı asemptomatik. Düşman. Nerede olduğunu bilemezsiniz. Gripte öyle bir şey yok, kişide yok. virüse yakalananda belirtiler var, pozitif SARS’ta asemptomatik virüs yoktu. Maalesef koronavirüste daha zor. “Hayır. O yüzden daha fazla önlem alınmalı” bu bir aşı. “Bu işi halledecek” diyen yanlış tahminler olmamalıdır. Bundan sonra tek çözüm alınması gereken önlem ve kısıtlamalardır” dedi.

“Çocukların klinik ilerlemede farklılıkları var”

Prof. Ceyhan’ın pediatrik klinik seyrindeki farklılıkları, “Bu alfa varyantından farklı. Delta varyantında çok belirgin olmayan bir soğuk algınlığı tablosu var. Örneğin çocuğun ateşi bile yok. Ve tat alma bozukluğu da pediatrik bir durumdaydı. ön planda şimdi soğuk algınlığı tablosu ön planda. Bu, klinikte Delta varyantı olan bir değişiklik. Ayrıca büyümeye başladı ama teoride “bu çocukta koronavirüs olabilir” diye düşünmeleri gerekir.

Koronavirüs semptomlarının değiştiğini söyleyen Prof.  Dr. Mehmed Ceyhan: Artık nezle resmi ön planda

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu