Sağlık

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüz’den “Virüs artık aşısızlar arasında yayılıyor” açıklaması

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balkal Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. doktor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balkal Hastanesi Başhekimi ve oronavirüs Bilim Konseyi Açlar arasında yeni bir tip koronavirüsün (Kovid-19) yayıldığını kaydeden Üye Dr. Hasan Murat Gündüz, “Hastalık gelecekte toplumda yayılmaya devam ederse, salgınların olması şaşırtıcı olmayacaktır. yeni varyantlar. dedi.

Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülke genelinde aşı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

“Bu süreçte aşılar hızla devam etti. Kapatıldıktan sonra vakaların azalması bekleniyordu. Aynı zamanda halkın bazı kesimlerine aşı yapıldı ancak henüz aşı hedefine ulaşamadık” dedi.

Day, “Maalesef aşısızların oranı çok düşük değil. Bu nedenle aşısızlarda hastalığın devam ettiğini görüyoruz” diyen Day, aşılıların Covid-19’dan daha fazla korunduğunu ve aşısızların risk altında olduğunu söyledi. Kullanılan ifadeler.

Tüm vatandaşlara aşı yaptırılmasının tavsiye edildiğini kaydeden Gündoz, şöyle devam etti:

“Vakaların bir miktar arttığını ya da bir salgın sonrası zaman zaman insanların aşırı rahatlama yaşadığını görüyoruz. Yaz aylarıyla birlikte insanlar biraz rahatlayabilir. Durumu kötüleşen ve yoğun bakımda kalan hastalara aşı yapılmamaktadır.

Bu insanların bu hastalıktan korktukları ve kendilerini bu kadar zor durumda bulmayacakları için aşı olmalarını istiyorum. Gerçekten aşının bu hastalığa karşı ne kadar koruduğunu ve aşılanmadığı takdirde ne gibi durumlara yol açabileceğini görüyoruz. Yoğun bakım ünitesindeki tüm hastaların aşılanmadığını vurgulamak gerçekten önemlidir. ”

Gündoz, aşının önemine değinerek, “Bu salgın maalesef aşısızlar arasında. Aşı biraz korunuyor, en azından hastaneye yatmayı önlediğini görüyoruz. Hastanede yatan hastalarımızın çok önemli bir kısmı bu nedenle aşı olmuyor. Daha da kötüleşebiliyor. , toplumumuz bunu biliyor.”

Gandhis, insanların hastalık nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini kaydederek, “Bu kötü sonuçlardan kendimizi korumalıyız. Önlemlere dikkat etmeliyiz. Aşı olanlar da önlemlere dikkat etmeli. Aşı olmayanlara çok daha fazla aşı yapılmalı. dikkat.” dedi.

Gündoz, “Virüslerin doğası gereği, yayıldıkları anda farklılıklar olabilir.” Dedi.

“Elbette daha önce olduğu gibi Covid-19’da da yeni seçenekler olabilir. Bundan kaçınmanın en önemli yolu hastalığın toplumda yayılmasını azaltmak ve sınırlamaktır. Yani hastalığın hiçbir şeye sahip olmamasını sağlamaktır. Yapacak başka bir şey yok çünkü Varyasyonlar virüsün doğasında var. ”Virüs hayatta kalabilmek için farklı varyantlara geçebilir ve tamamen farklı hale gelebilir. Bu en tehlikeli yönlerden biridir. Hastalık gelecekte toplumda yayılmaya devam ederse, yeni seçeneklerin olması şaşırtıcı olmayacaktır. ”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eren Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu