Sağlık

KORONAVİRÜSE KARŞI ABD’DE GELİŞTİRİLEN İLACIN FAZ-3 ÇALIŞMALARI ANKARA’DA BAŞLADI

ANKARA Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İsmail Balık, ABD’de koronavirüs ilacının üçüncü fazını incelemeye başladıklarını söyledi.

ANKARA Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İsmail Balık, ABD’de koronavirüs ilacının üçüncü fazını incelemeye başladıklarını söyledi. Prof. Dr. İsmail Balık, bu İlaç tedavisi; Özellikle risk grubundaki hastalara yüksek şiddetli hastalık potansiyeli verildiğinde yoğun bakım ve ölüm riskini azaltma yeteneğine sahiptir. Dedi ki: “Öneri temelinde Faz 3 araştırması yapmayı kabul ettik çünkü orada çok etkili olduğunu kanıtladı. Prof. Dr. Fish de gönüllü bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. İsmail Baltık, salgının başlangıcından bu yana Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Türkiye’deki birçok merkezle birlikte hem hastalığın seyri hem de aşı konusunda çok sayıda çalışma yürüttüğünü söyledi.

‘DİREKT ANTİVİRAL UNUTMAYIN ᲬᲐᲛᲐᲚᲘ

1 Eylül itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen anti-koronavirüs ilacının üçüncü fazını incelemeye başlayan Prof. Doktor balık dedi

Dünyadaki birçok merkezle birlikte Türkiye’deki 3 merkezden biri olarak bugün (dün) uyuşturucu eğitimine başladık. Virüsü doğrudan öldüren bu ilaç, özellikle ağır hastalık potansiyeli yüksek hastalara reçete edildiğinde yoğun bakım ve ölüm riskini azaltma özelliğine sahiptir. Doğrudan bir antiviral ilaçtır. Faz 1 ve Faz 2 çalışmaları ABD’de yapılmıştır. Çok etkili göründüğü için, onun teklifiyle Faz 3 çalışmalarını yürütmeyi kabul ettik.

‘Faz-3 araştırması çok kısa yapılacak’

Balak, Faz 3 çalışmalarının çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Bu ilaç, Covid-19’a karşı en iyilerden biri olarak kabul edilir. Faz 3’te araştırıldığı için, bu ilacın pazar adı şu anda verilmemektedir. 3. aşamanın incelenmesinden sonra ilacın ruhsatı alınır ve adı belirlenir. Bu ilaç, virüsü doğrudan öldürme ve hayati organlardaki ciddi enfeksiyonlardan kaynaklanan enfeksiyonu önleme yeteneğine sahiptir. Ne yazık ki, koronavirüsü doğrudan öldüren bir ilaç henüz bulunamadı. Şu anda iki ilaç kullanılmaktadır, ancak bunlar başka hastalıklar için de geliştirilmiştir. Ancak bu ilaç, Covid-19’un etken maddesi olan ve onu doğrudan hedef alan ve öldüren Sars-Cov-2 için geliştirilmiş bir ilaçtır. Bu nedenle, diğerlerinden açıkça daha etkili bir ilaçtır. Ona göre 3. aşamanın çalışması çok kısa sürecek.

“Açıkçası bu bizi şaşırttı”

Faz 3 çalışmalarında gönüllü bulmakta zorlandıklarını söyleyen Prof. İsmail Balk, özellikle hiç aşı olmamış ve hastalanma riski yüksek olan kişilerde bu ilacı ilk aşamada kullanacağız. Ama ilginç bir şey bulduk. Sabah buraya gelen testleri pozitif çıkan birçok hastamıza teklif etmemize rağmen onların gönüllü olmak istemediklerini gördük. Dürüst olmak gerekirse, bu bizi şaşırttı.

ABD'de koronavirüse karşı geliştirilen bir ilacın Faz 3 çalışması Ankara'da başladı
ABD'de başlatılan anti-koronavirüs ilaç çalışmasının 3. aşaması Ankara'da başladı
ABD'de koronavirüse karşı geliştirilen bir ilacın Faz 3 çalışması Ankara'da başladı
ABD'de Faz 3'te geliştirilen bir koronavirüs ilacının çalışması Ankara'da başladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu