Sağlık

Kovid-19 hastalarının “aşı yaptırmama” pişmanlığına şahit olan hemşire aşı çağrısı yaptı

Ordu Devlet Hastanesi Covid-19 Acil Servis hemşiresi Semaletin Yılmaz, Kovid-19 nedeniyle aşılı hastaları hastaneye yatırmamaktan üzüntü duyduğunu belirterek, “O yüzden ‘Aşınızı yaptırın sakın kaçırmayın’ diyoruz.

ᲐUrmiye Kamu hastanesi COVID-19 Acil Sorumlu hemşire Chemaletin Yılmaz, Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan hastalarda aşı yaptırmadığına pişman olduğunu belirterek, “Artık bizi kurtaracak tek şey aşı gibi görünüyor. dedi.

32 yaşındaki Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinin ardından 4 ay başkanlık yaptığı departmanda çalıştığını söyledi.

Koğuştaki yoğunluğun bir önceki döneme göre nispeten iyi olduğunu anlatan Yılmaz, “Hasta sayımız biraz azaldı. Bence en önemli etken aşı. Aşılar periyodik olmadığı için halkımız biraz tereddüt etti. Yavaş yavaş önlediklerini görüyoruz. “Bundan kaçınıyorlar. Hasta sayımız da azalıyor. Bize iyi geliyor” dedi.

Kovid-19 hastalarının ortalama yaşının 25 ila 45 yıl olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Hastalığı olanlar artık daha genç bir grup. Şu anda aşısız grupta daha fazla sorun görüyoruz. Aşılı hastalarımızda daha az semptom var ve hastalığa karşı daha dirençli. Aşısız hastalarımızda da daha şiddetli semptomlar var. Daha çok nefes darlığı şikayetleri var. “Göğüste his. Genel vücut ve eklem ağrıları var. Ama en büyük şikayetleri yine de nefes almada güçlük.”

İyileşme sürecinin hastanın durumuna göre ortalama 10-14 gün sürdüğünü belirten Yılmaz, “Ancak ilk belirtiler en az 4 gün sürer. En önemli etken ilk 4 gündür. Hastalarımız 4 gün geçirirse geçirebilirler. Kalan 10 gün biraz daha rahat.” ifadesini kullandı.

Tedavi süresince hastalarla temas halinde olduklarını anlatan Yılmaz, “Hastanede yatan hastalarımız aşı yaptırmadıkları için pişmanlık duyuyor. Bu nedenle ‘Aşı olun, sakın sakın kaçırmayın’ diyoruz. Çünkü yapmamız gereken tek şey bu. Şimdi korumak aşıdır. “Bizi kurtarıyor gibi görünen şey şimdi bir aşı gibi görünüyor” dedi.

Düğün gibi toplu etkinliklerin de hastalığa katkıda bulunan önemli bir faktör olduğunu kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bir dönem sayımız çok iyiydi. Vaka sayımız azalıyordu. Vaka sayısına biraz da olsa güvenip maske ve mesafenin atlandığını gördük. Mevcut hastalarımızın çoğu zaten temas halinde. Hastalarımızın çoğu zaten temas halinde. mesafeye dikkat etmeyin veya maske kullanmayın ve birçoğu “Aşıları yok. Onlara dikkat edin. Yapsınlar.”

“Koruyucu ekipmanla çalışmak çok zor, burada emek var”

Salgın nedeniyle gerekli tedbirlerin özveriyle takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bakanlığın da dediği gibi maske, mesafe ve temizlikten taviz verilmemesini talep etti.

Aşı olma hakkı olan herkese çağrıda bulunan Yılmaz, “En büyük kurtarıcımız, en büyük kurtarıcımız aşıdır. Aşılarımızı yaptırmalıyız” dedi. Dedim.

Sağlık çalışanlarının bu süreçte yoğun bir şekilde işlerini yaptıklarını vurgulayan Yılmaz, “Tüm ekip arkadaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza hastane adına teşekkür etmek istiyorum. Büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Çünkü bu koruyucu insanlarla çalışmak çok zor. ekipman ve emeğim burada. “Arkadaşlar tüm özveri için. Hastaneye ve hatta Türkiye’deki sağlık çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum.”

Tanık, Covid-19 Hastalarının Tövbe Edilmesi İçin Aşı Çağrısı Yaptırdı
Tanık, Covid-19 Hastalarının Tövbe Edilmesi İçin Aşı Çağrısı Yaptırdı
Tanık, Covid-19 Hastalarının Tövbe Edilmesi İçin Aşı Çağrısı Yaptırdı
Tanık, Covid-19 Hastalarının Tövbe Edilmesi İçin Aşı Çağrısı Yaptırdı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eyüp Elevli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu