Teknoloji

Köy köy gezip aşılama yapıyor

ELAZIĞ (İHA) – Aşı olmak için köy köy geziyor

ElazığBu yıl iki hemşire köyü ziyaret edip aşı yaptırarak bir ay içinde şehrin rengini kırmızıdan sarıya çevirdi.

ELAZIĞ – Corona virüsüyle mücadele çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği Elazığ’da iki hemşire aşı hakkında bilgi almak, vatandaşlara güven vermek ve aşı yaptırmak için köyü ziyaret ediyor. Özellikle bir ay önce aşı haritasında kırmızı kategoride yer alan şehir, sadık hemşirelerin yaptığı sıcak çalışma sonucunda yüzde 67,6 aşı ile sarıya döndü.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Elazığ, Fahrettin Koça’nın yaklaşık bir ay önce paylaştığı Corona virüsü aşısının haritasında kırmızı çıktı. Korona virüsle mücadele için şehir merkezi ve çevresinde 200 noktada aşı uygulama alanı kuruldu. İl Sağlık Müdürü Prof. İkna ekibine katılan Dr. Özlem ve Semley’in hemşireleri ile Kahit Polat liderliğindeki gezici ekip, köy köy dolaşarak vatandaşları bilgilendiriyor ve aşı yapıyor. Son olarak merkeze 30 kilometre uzaklıktaki 850 haneli Ortaçalı köyüne giden sadık hemşireler, evi ziyaret ederek aşılarını gerçekleştirdi. Köylülerin çok memnun kaldığı uygulamayı sürdüren gezici grup hemşirelerin ikna ve özverili çalışmalarıyla Elazığ haritaya döndü.

“Ocak ayında aşı çalışmalarına başladık”

Şömine Halk Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Hemşire Semie Bilgill, Ocak ayından bu yana aşı çalışmalarında aktif olarak yer aldıklarını söylüyor. Ancak Elazığ şimdi sararıyor ve yakında maviye dönecek. İlimiz Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kahit Polat, köylerden daha fazla aşı talep etmeye başladık. “112’de aşı ekibimizi ve doktorumuzu kurarak köylerde toplu aşılamaya başladık. Şimdi çok güzel istekler ve aşılar alıyoruz” dedi.

“Bir an önce Elazığ Mavisi yapmak istiyoruz”

Hemşire arkadaşıyla birlikte köy köy dolaşarak bilgi kirliliği konusunda vatandaşları bilgilendirdiklerini ve aşı çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Hemşire Özlem Toraman, “Ocak ayından bu yana hemşire arkadaşımla aşı üzerinde çalışıyoruz. bir arkadaşımla aşı ikna ekibi ve gezici ekip.Aşı ilk ortaya çıktığında aşı hakkında yanlış bir algı vardı ve bilgi bulanıklığı vardı.Evleri ziyaret ettik aşı olmak istemeyen vatandaşları davet ettik.Önemli bilgiler. Bir an önce Elazığ Mavisi yapmak istiyorum. Vatandaşlarımızdan bu konuda bize yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

Ortaçala Köyü Belediye Başkanı Cengiz Wyhan, köylerde yaşayanlara aşı uygulamasının iyi olduğunu söyledi. Teşekkürler. Bu fırsatlar çok iyi. Allah devletimize zarar vermesin. Bu yeteneklerle devam edersek virüsün üstesinden geleceğiz. Köyümüz 92 hane ve 850 nüfusa sahiptir. Şu anda köyün yüzde 85’i boşaltılmış durumda. Ekibimiz yaklaşık 15 gün önce geldi ve 100 kişiye aşı yapıldı. İnşallah il sağlık müdürü ile görüşeceğiz ve tekrar aşı yaptıracağız” dedi.

Köyden köye aşılar yapılıyor

Köyden köye aşılar yapılıyor

Köyden köye aşılar yapılıyor

Köyden köye aşılar yapılıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu