Gündem

La Palma Adası’nda lavlar nedeniyle bir haftada 462 ev yandı

ispanyaGüneybatı Kanarya Adaları 19, La Palma Adası’nda bir grupta EylülO zamandan beri, Lumba Kumbr Vieya yanardağı tarafından 462 ev yakıldı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın karasal gözlem sisteminden alınan Copernicus verilerine göre, lav haftada 16,4 kilometre yol kat etti, 212 hektarda 462 evi ve hayvancılık için kullanılan 40’tan fazla depo ve ahırı yaktı. Ve tarım.

İki gün önce yanardağın ana ağzında bir kırılmanın ardından lav, yamaçtaki Todok Kilisesi’nin daha da hızlı yanmasına neden oldu.

Volkanın bazı kesimlerinde lav üretiminin azaldığı, akışın en yoğun olduğu güney kesimde ise 2.5 km boyunca akan lavların saatte 30 metre hızla ilerlediği gözlemlendi.

La Palma’daki evlerinden tahliye edilen yaklaşık 6.000 kişi halen otellerde; Spor Lav akışının kesildiği iki yerleşim biriminde insanların evlerine dönmeye başladığı açıklanırken, salon, garaj ve adanın diğer sakinleri evlerinde kalıyor.

Adanın 3 ilçesinde eğitim ve öğretim halen askıya alınmıştır.

Yanardağdan püsküren lav ve külün şimdiye kadar 1.200 hektardan fazla tarım arazisine zarar verdiği ve adanın ana geçim kaynağı olan muz ağaçlarına ciddi zarar verdiği söyleniyor.

Askerlerin de desteklediği yardım ve kontrol çalışmaları için adada 1000’den fazla kişi görev yapıyor.

Bu arada, La Palma Adası’ndaki kurbanlara yardım için ülke çapında bir kampanya başlatıldığı ve İspanyolların büyük dayanışma gösterdiği bildirildi.

24 ve 25 Eylül’de kapanan havalimanındaki pistin küllerinden arındırılmasının ardından kısıtlı da olsa uçuşlara açıldığı bildirildi.

50 yıldır ilk kez La Palma’da yanardağın patladığını hatırlatan uzmanlar, Kumbr Vie’deki patlamaların birkaç ay daha devam edeceğini tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu