Gündem

Lübnan’da akaryakıtın gelecek hafta sonunda biteceği öngörülüyor

Lübnan’daki Petrol İstasyon Sahipleri Birliği üyesi George Al-Brahms, ülkedeki benzin istasyonlarının önümüzdeki hafta sonuna kadar yakıtının biteceğini tahmin ediyor.

Lübnan’da Benzin İstasyon sahipleri Geri bildirim Üyesi George Al-Brax önümüzdeki hafta sonuna kadar ülkeye gelecek. sıvı yakıt İstasyonların yakıtının biteceğini tahmin etti.

Brooks bir AA muhabirine verdiği demeçte, “Ekstra para ithal edilmediğinden, benzin istasyonlarındaki benzin istasyonlarının önümüzdeki hafta sonuna kadar bitmesi muhtemel” dedi. Dedim.

Brex, Lübnan merkez bankasının daha fazla akaryakıt ithal etmek için dolar cinsinden yeni finansal kredilerin açılmasını henüz onaylamadığını kaydetti.

Akaryakıt istasyonunda çıkan kavgada 1 kişi yaralandı

Öte yandan görgü tanıkları, başkent Beyrut’un güneyinde bir benzin istasyonunda çıkan kavgada bir kişinin yaralandığını, protestocuların şehir merkezindeki ana caddeyi çöp konteynırlarıyla trafiğe kapattığını söyledi.

Vatandaşlar istasyonlarda slogan atarken, Beyrut’u güneye ve kuzeye bağlayan ana caddelerde saatlerce trafik sıkışıklığı yaşandı. Bazı istasyonlar akaryakıt sıkıntısı nedeniyle kapılarını müşterilere kapattı.

Ülkenin güneyindeki Saida’da yakıt yetersizliği nedeniyle elektrik kesintisini protesto eden vatandaşlar, kentin doğusundaki ana caddeleri çöp konteynırlarıyla kapattı.

Uluslararası Af Örgütü bugün yayınladığı bir raporda, Lübnan hükümetinin vatandaşların sağlık haklarını ihlal ettiğini ve hastanelere yakıt sağlamayı ihmal ederek hayatlarını tehlikeye attığını söyledi.

Ülkede yakıt krizi

Son 30 yılın en kötü ekonomik krizini yaşayan Lübnan’da devlet, merkez bankası aracılığıyla günde yaklaşık 12 milyon litre yakıt sübvansiyonu sağladı.

Merkez bankası, 12 Ağustos’tan itibaren geri ödenecek akaryakıt döviz kredilerinin resmi faiz oranı yerine serbest piyasa kuru üzerinden hesaplanacağını ve akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağını açıkladı.

Merkez bankası yakıt için devlet yardımını kesmeye karar verdikten sonra hükümet, 21 Ağustos’ta yoksul ailelere bir “yardım karnesi” verilene kadar akaryakıt sübvansiyonlarını azaltmaya devam edeceğini duyurdu.

Başbakan Hassan Diab yaptığı açıklamada, merkez bankasının sübvansiyonu geri çekmesine karar vermeden önce 3 bin 900 Lübnan lirasının üzerinde satılan akaryakıtın vatandaşlara 8 bin liraya hizmet vereceğini, aradaki farkın 8 bin liradan fazla olacağını söyledi. eyalet.

Ülke genelinde uzun petrol hatlarında zaman zaman tansiyon yükseliyor ve silahlı çatışmalara dönüşen olaylar yaşanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Semerci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu