Sağlık

Malatya aşılamada mavi kategori hedefliyor

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Recep Bentley, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında kullanılan aşıların yüzde 75 daha fazla kullanılmasıyla mavi kategoriye geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Recep Bentley, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında kullanılan aşıların yüzde 75 daha fazla kullanılmasıyla mavi kategoriye geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Prof. Dr. Bentley, Malatya’nın Covid-19 risk haritasında “Orta Risk” (sarı) kategorisinde olduğunu bir AA muhabirine hatırlattı.

Bentley, insanların boyutu terk etmesi ve ülkede Delta seçeneğinin etkili olması nedeniyle vaka sayısının giderek arttığını açıklayan Bentley, bundan kaçınmaya çalıştıklarını söyledi.

Malatya’ya bugüne kadar 840 bin doz aşı ulaştırıldığını söyleyen Bentley, şöyle devam etti:

“Aşıda yüzde 72’ye ulaştık. Bu Batı’ya göre düşük bir oran ve ne yazık ki hala orta risk grubundayız. Önümüzdeki hafta mavi kategorisine gireceğimizi düşünüyoruz. 72 aşılama oranı bizi serbest bırakmıyor. Çünkü ikinci doz ortalamamız daha önemli, daha doğru, aşı daha önemli.Bence bu süreci tamamlayanların oranı daha önemli.Maalesef hastalarımızın yüzde 47’si hastaneye yatırılıyor, koğuş ve yoğun bakım ünitelerinde hiç yok covid-19 nedeniyle aşı olmuştur. Ne yazık ki, yüzde 46’sı iki doz aşıyı tamamlamamıştır veya kronik hastalıkları nedeniyle TürkiyeOcak, Şubat ve Mart aylarında iki doz Synovac olan ancak Türkiye’de aşılama süreci başladığında üçüncü dozu olmayan kişilerden oluşmaktadır. Ayrıca ikinci doz aşı yaptırmayan ve 42 günü geçen yaklaşık 33 bin kişi var. Toplam hasta sayımıza baktığımızda yüzde 93’ünün aşısız olduğunu görüyoruz. Çünkü özellikle Delta varyantında tek dozun çok ciddi koruma sağlamadığını biliyoruz. ”

“Aşı yapmak çok kolay”

Prof. Dr Bentley, aşılamanın tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Artık aşı çok kolay. Tüm hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde ve il ve ilçe sağlık müdürlüğü binalarımızda aşı yapılıyor. Son iki gündür stant açarak aşılara başladık. ikna etmeyin. Aynı zamanda organize sanayi bölgesinde aşılarımız tüm hızıyla devam ediyor.”

Bentley, herkesin aşıya ulaşabilmesi için tüm imkanları seferber ettiğini belirterek, “Mobil aşı ekipleri kurduk. Özellikle merkeze gelemeyen vatandaşlarımız veya uzak köylerimizdeki aile sağlığı merkezlerine gelemeyen vatandaşlarımız için ilgili kurumlarımızla iletişime geçeceğiz. Şu anda günde iki ekip “Ve merkezde Yeşiliurt ilçelerinde ve diğer 11 ilçede. Her gün gezici grubumuz köylere gidiyor” dedi.

“Kampanyanın etkisini gördük”

Prof. Bentley, Malatya’da Covid-19 ile mücadele kapsamında başlattıkları yetenekli aşı kampanyasının “Aşı olun, tribünlerde yerinizi alın”, “Aşı olun, tabletinizi alın” sloganlarıyla devam ettiğini hatırlattı.

Kentte aşıların yüzde 55’inin 17-44 yaş arası olduğunu anlatan Bentley, “Kampanyayı 17-44 yaş arasında başlattık. Tablet, tişört gibi farklı türlerde aşılar vereceğiz.” Hediyeler. Kampanyanın etkisini gördük. 3 bin 17-44 yaş arası günlük aşılamadan önce 16-19 Ağustos’tan 5-6 bine çıkardık. Hedefimiz 11 bin idi, ne yazık ki başaramadık. Ancak gençlerimiz mutlaka ikinci doz aşı yaptırmalıdır” dedi.

Vatandaşları aşı olmaya çağıran Bentley, şunları söyledi:

“Vaka sayımız geçen yılki kadar hızlı artmıyor. Bunda aşıların payı çok büyük. Ancak ne yazık ki aşı sürecini tamamlamamış ya da aşı yaptırmamış olanların geçen yıldan pek farkı yok. vatandaşlarımızın aşı olmasını istiyoruz.Kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü olanlar, Ocak, Şubat, Mart aylarında. İki doz Synovac aşısı yaptıranlar üçüncü dozu unutmamalıdır.

Aşıdaki Malatya mavi kategoriye hizmet ediyor
Aşıdaki Malatya mavi kategoriye hizmet ediyor
Aşıdaki Malatya mavi kategoriye hizmet ediyor
Aşıdaki Malatya mavi kategoriye hizmet ediyor
Aşıdaki Malatya mavi kategoriye hizmet ediyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Okan Coşkun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu