Teknoloji

Malatya aşılamada mavi kategorideki iller arasında yer aldı

Malatya, mavi kategoride aşı yapılan illerden biridir.

Malatya, mavi kategori aşılamada iller arasında yer aldı

Covid-19 vakalarının yüzde 80’inin aşı sürecini tamamlamayan ve aşı yaptırmayanlarda görüldüğü Malatya – İller arası mavi kategoride aşılama yüzde 75’e ulaştı.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadelede aktif rol oynayan aşı çalışmaları ülke genelinde hız kesmeden devam ediyor. Covid-19 vakalarının yüzde 80’inin aşısını tamamlamamış ve aşı yaptırmamış kişilerde görüldüğü Malatya’da aşılanma oranı yüzde 75’e ulaştı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koça, paylaşımdan dolayı Malatya halkını tebrik etti.

Bakan Koka, Malatyalıları sevindiren paylaşımında, “Sivas Ve Malatya, 18 yaş üstü nüfusta yüzde 75’i aşan ilk doz aşı oranı ile Covid-19 risk haritasında artık mavi. İkinci doz aşı yaptırma oranı Sivas’ta yüzde 61,8, Malatya’da yüzde 57,2’dir. İlk dozun oranı hızla yüzde 100’e yaklaşsa da ikinci dozda yüksek başarı bekliyoruz. “Tebrikler” dedi.

İl Sağlık Müdürü Prof. Recep Bentley, eyalette aşı talebini artırmak için geniş çaplı bir “aşılama” kampanyasının faydalarını gördüklerini söyledi. “Açıkladığımız haritada düşük risk dediğimiz mavi kategoride yer alan iller arasındayız. Bakan her gün 17-44 yaş arası gençlerde ilk aşı dozunu 2 hafta önce artırın. Bu kampanyanın faydasını gördük. 3-5 gün gecikebiliriz, sadece ilk dozla yüzde 75’e ulaşmanın çok önemli olduğunu biliyoruz, ancak burada bunun yeterli olmadığını açıkça belirtmek istiyorum. Bakanımızın da açıkladığı gibi ilimizde toplam vaka sayısı da “Yüzde 80’inin aşı olmadığını ya da aşı sürecini tamamlamayanların olduğunu görüyoruz. aşı sürecini tamamlamadım” dedi.

“İkinci doz aşı yaptırmayan 30 bin vatandaşımız var”

Malatya’da ilk doz aşı yapılan ve ikinci doz aşı yapılmayan 30 bin kişi olduğunu söyleyen Betley, “Özellikle ilimizde ilk dozu olan ancak ikinci dozu olmayan 30 bin civarında insanımız var. “Ayağına gidip aşılarını yapıyoruz. Bu hizmeti tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de veriyoruz. Buradan tüm vatandaşlarımızın aşı işlemlerini bir an önce tamamlamalarını ve herkesin bilerek aşılarını tamamlamalarını önemle rica ediyorum. bu koruma oranı çok yüksek.” “- dedi.

Malatya, mavi kategori aşılamada iller arasında yer aldı
Malatya, mavi kategori aşılamada iller arasında yer aldı
Malatya iller arasında mavi kategori aşı oldu
Malatya, mavi kategori aşılamada iller arasında yer aldı

Kaynak: Haber Ajansı / Veysel Korkmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu