Ekonomi

Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi

BM Gıda ve Tarım Teşkilat, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ege’nin Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ile ortaklaşa düzenlenen, Hasat Mandalina bir “projenin” parçası olarak hasat edildi. Türkiye’nin en önemli mandalina üretim noktalarından biri olan Menderes Gümüldür’de Damla Uluslararası Gönüllüler Derneği üyelerinin temin ettiği mandalinalar Türkiye’nin dört bir yanından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Mandalina hasadı sırasında, Türkiye’de gıda kaybını önlemek için yapılması gerekenler hakkında “gıda terki” konulu çevrimiçi bir panel düzenlendi. Gıda tedarik zincirinin tarımsal üretim aşamasında Türkiye’de tam kayıp

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin, bu miktarın yaklaşık 13,7 milyon ton olduğunu söyledi. UçakMeyve ve sebze üretiminde 9,48 milyon ton kayıp yaşandığına dikkat çekildi. Uçaklar, “Türkiye’nin toplam meyve ve sebze üretimi yaklaşık 53 milyon ton ve hasat sonrası mahsul verimi tür ve çeşide bağlı olarak yüzde 15-50 arasında değişiyor” dedi. Tüketim için. Plansız üretim, ürünün özensiz hasat edilmesi, uygun olmayan saklama koşulları, yetersiz paketleme, nakliye sırasında soğuk zincirin kırılması, satış sürecindeki uygun olmayan koşullar veya uzun satış süresi, ürünün tüketiciye ulaşana kadar kaybolmasında başlıca etkenlerdir. Bazı ürünlerde bu kayıplar kötü tüketim alışkanlıklarının yüzde 40’ına varan oranlarda eklenecek. “500’e kadar kayıp olabilir” dedi.

“Sofra üretimine uygun olmayan ürünler sanayiye hedeflenebilir”

Kayıpların alternatif üretimi için fırsatlar yaratmanın mümkün olduğunu kaydeden Uchara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle sanayide sofra üretimi için gerekli standartları karşılamayan ürünlere değer veriliyor ve bu sanayi ürünleri ülkemize önemli miktarda döviz ihraç ediyor. Meyve suyu, konserve ve reçel gibi endüstriyel üretim alanlarının yanı sıra gübre, gübreler de üretiliyor. meyve ve sebzeler için üretilebilir.Atıktan.Biyoenerji üretimine önemli bir alternatif.Olası meyve ve sebze atıkları, hem kamu kurumlarının hem de özel sektörün ortak çabalarıyla bu şekilde değerlendirilebilir.Bunun yurt dışında örnekleri var ama Alternatif üretim alanında en başından beri bahsettiğim kayıpları en aza indirmek için israfı nasıl minimuma indirebileceğimizi düşünmemiz, bu konuda bilinçlendirme ve eğitimler vermenin bizim için çok önemli olduğunu düşünüyorum. püskürtme, depolama ve paketleme için hasat teknikleri. Yetkililerden perakende sektörüne.

“Depolama tesisleri işletmeye yakın kurulmalı”

Hasat sonrası kayıpların meyve ve sebze sektöründeki kayıpların önemli bir kısmını oluşturduğunu söyleyen İnfar, “Bu da kaliteli ürün sayısında azalmaya yol açıyor. tarla/bahçe zamanında hasat edilmezse, depolama sürecinde bazı fizyolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir ve özellikle yetersiz altyapı nedeniyle sebze pazarlarında kayıplar yüksek seviyelere ulaşabilir. meyve ve sebze pazarlarındaki miktarları. Kaybolmalarını kullandı. Ode.

“Soğuk zincir kırılmamalı”

Sayman, müşteriye sağlıklı meyve ve sebze ulaştırmak için hasattan ihracata veya tüketime kadar soğuk zincirin kırılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Maalesef biz ulaşmadan nakliye sırasında soğuk zincirin defalarca kırıldığını görüyoruz. ihracat. Sahne. Bu olduğunda, ürün kalitesinde bir kayıp olur. Bu altyapı sorunlarının giderilmesi “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın altyapı yatırımları pahalı görünse de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın proje çağrısı, TÜBİTAK, kalkınma ajansları ve uluslararası kuruluşlar var. Sektör olarak biraz da olsa olmamız gerekiyor. Buna daha yakın Ve özel sektör işletmeleri ile projeler üretiyoruz” dedi.

“Bu projeyle herkes kazanıyor”

ოzmir დაzmir და…… ო ო… ო…………………………….. ……… უსტ უსტ უსტ Ra Özen, “Bu çok ciddi bir rakam, azaltmamız lazım. Üreticiler ekonomik değeri olmayan, artık satılmaya ve pazarlamaya değmeyen ürünleri montajlamıyor. Bunun da teknik bir dezavantajı var. Bitki zararlıları ham ürün kullanıyor. Kış mevsimini geçirin, biz hep üreticilere bu ürünleri satmayacaksanız da dalda bırakmayın, dibe düşeni bırakmayın, tarladan çıkarın derdik hep birlikte. , Konak İlçe Vakfımız aracılığıyla ücretsiz.Buraya başından beri bir çok faydayı ekledik.Atık, ihtiyaç sahiplerine ürün gönderiyoruz, gönüllüler tarafından topluyoruz ve yıllardır bıraktığımız ürünleri kullanmayın dediğimiz haşerelerden de kaçınıyoruz. bahçelerde misafir ediyoruz. Ona” dedi.

Oyuncu ve aktivist Zeynep Tuche Bayat, Tarım ve Orman Bakanlığı AB Uyum Dairesi Başkanı Zeynep Özkan, Gıda Tasarrufu Derneği Başkanı Berat İnçi, Beylikdizu Kent Konseyi Başkanı Elif Nekla ve Turko

Mandarin yapımcısı Sabri Chetin raportöre katıldı. -İzmir

Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi

Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi

Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi

Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi

Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu